Pitek, 8 Grudnia 2023 Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Przyjechała aby wygrywać
22-08-2015 12:03

Powiksz zdjcieDrobna, szczuplutka, 14-letnia Wiktoria Wrublewicz mieszka pod Kampinosem od pięciu lat. I od tylu lat, krok po kroku, buduje swą sportową karierę. Do Polski przyjechała z Litwy dzięki Radosławowi Jurzykowi. On też jest jej trenerem tenisa stołowego.

Dziewczynka urodziła się na wileńszczyźnie w rodzinie o polskim rodowodzie. Od wczesnego dzieciństwa miała zacięcie do sportu. Do ojczyzny swych przodków trafiła poprzez Fundację Przyjaciół Wilna i Grodna „Serce Dzieciom” z Gdyni, która wspiera dzieci polskiego pochodzenia z litewskich domów dziecka i ubogich rodzin. Dziewczynka była wychowywana tylko przez mamę, bo kilka lat wcześniej straciła tatę.
Wiktoria Wrublewicz trafiła do rodziny Radosława Jurzyka i rozpoczęła treningi. Osiągała coraz lepsze wyniki. Największy swój życiowy sukces odniosła parę dni temu.

Najlepsza wsród Polonii

W czasie XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, organizowanych na Śląsku (2-9 sierpnia), zwyciężyła pokonując w finałach dwie reprezentantki z Macedonii.
– Igrzyska Polonijne są imprezą organizowaną od 1934 roku w różnych miastach Polski. To są nie tylko zawody sportowe, ale również możliwość przyjazdu do kraju rodzinnego młodzieży mającej polskie korzenie, poznania Polski, uczestniczenia w imprezach kulturalnych oraz integracja Polonii – mówi Radosław Jurzyk – Co jest bardzo ciekawe, w tych zawodach uczestniczą nie tylko sportowcy amatorzy, ale również profesjonaliści. W zawodach uczestniczą Polacy na stałe mieszkający poza Polską.
Rozgrywane są nie tylko tradycyjne dyscypliny sportowe, ale również zawody np. w ringo i windsurfingu. W tym roku startowało około 800 zawodników z 28 państw świata, najwięcej z Europy.
Wiktoria startowała w kategorii tenisa stołowego kobiet do 18 lat. Pokonała w rozgrywkach Macedonki – Jelenę Jokik i Anę Marię Dimitrovą. To, jak dotąd, największy sukces 14-latki.

Marzenia i plany

– Jak przyjechałam do Polski, to największą trudność sprawiało mi zaprzyjaźnienie się z rówieśnikami. Rozumiałam po polsku, ale trudno było mi mówić – mówi dziewczynka.
Teraz mówi biegle. Nawet nie ma charakterystycznego, wileńskiego akcentu. A z języka polskiego zbiera w szkole same szóstki. Wiktoria skończyła w tym roku szkołę podstawową i zaczyna edukację gimnazjalną. Od września będzie uczyć się w gimnazjum w Teresinie. W pobliskich Budkach Piaseckich już od 15 lat trenuje uczniów w tenisa stołowego jej opiekun, Radosław Jurzyk.
– Chciałabym jeszcze więcej wygrywać, odnieść jakiś sukces międzynarodowy jako dorosły sportowiec. Ale też mieć dobry zawód i pracować – marzy 14-latka. Swoją zawodową przyszłość wiąże z chemią lub biologią.
– Wiktorię czeka jeszcze długa droga i sporo pracy. Na tym etapie to powinna być jeszcze zabawa. Trzeba, by jak najwięcej korzystała ze sportu, a nie zatraciła się w nim. Potrzebna jest harmonia i umiar. Nie wszyscy są z natury sportowcami. Sport ma tylko w życiu pomagać – stwierdza trener Jurzyk, zauważając, że ostatnie tygodnie przed Igrzyskami kosztowały Wiktorię bardzo wiele wysiłku – Był straszny upał, żar się lał z nieba, a trzeba było trenować, aby być gotowym do zawodów. Jak widać, wysiłek Wiktorii, poparty jej wielkim zaangażowaniem i pasją, opłacił się.
Bogumiła Nowak


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL