Pitek, 9 Czerwca 2023 Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sawoja

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Co najczęściej psuje się w samochodzie?
31-07-2015 15:58

Powiksz zdjcieDzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie motoryzacji, możemy cieszyć się coraz bardziej nowoczesnymi samochodami, o coraz lepszych osiągach i kulturze pracy. Niestety, często poprawa mocy nie idzie w parze z wytrzymałością materiałów czy komponentów. Co w samochodach psuje się najczęściej?

Współczesne samochody to często bardzo skomplikowane układy, po brzegi wypełnione elektroniką. Awarie, choć rzadsze, nadal się zdarzają, a przy tym potrafią być niezwykle kosztowne i wymagać sporej wiedzy oraz często specjalistycznych narzędzi. Co najczęściej psuje się w autach?

Zdradliwa elektronika

Przede wszystkim układy elektroniczne – począwszy od trywialnej usterki akumulatora (najczęściej spowodowany zbyt niskim poziomem elektrolitu, zanieczyszczeniem lub niewłaściwym podłączeniem). W dalszej kolejności będą to rozmaite czujniki, bezpieczniki oraz układy sterujące – od wadliwie działającej regulacji fotela, po regulację szyb. Awaryjne bywają też wbudowane w pojazd odbiorniki GPS i nawigacja – często producent traktuje ten komponent po macoszemu i montuje urządzenie nie najwyższej jakości.
Bardzo częstą usterką – niezależnie od klasy auta – bywa nieprawidłowe działanie reflektorów i kierunkowskazów: przepalona żarówka, zwarcie czy uszkodzony bezpiecznik, potrafią dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto zawsze mieć w zapasie komplet akcesoriów zamiennych, od odpowiednich narzędzi po żarówki.
Bardzo istotnym układem dla działania samochodu jest alternator. To dzięki niemu pojazd wytwarza energię elektryczną i ładuje akumulator, stąd jego niewłaściwe działanie może z miejsca wykluczyć nas z dalszej jazdy. Uszkodzeniom ulega nie tylko część mechaniczna układu (zużycie szczotek czy łożysk), ale również elektryczna (regulator napięcia, układ prostujący).

Właściwa eksploatacja

Z biegiem lat lista potencjalnych usterek w samochodzie powiększa się. Mamy wówczas do czynienia z wyeksploatowaniem komponentów najbardziej podatnych na przeciążenia. Zużyciu podlegają nie tylko rozmaite płyny, o których poziom trzeba dbać regularnie, ale również różne drobne elementy, jak filtry, amortyzatory, tarcze hamulcowe, pasek rozrządu. Jeśli potraktujemy ten temat po macoszemu, możemy doprowadzić do poważnej awarii, a często i wypadku.
Na końcu warto wspomnieć o innej ważnej przyczynie powstawania usterek wynikających ze złego użytkowania. Niewłaściwie dobrane płyny mogą doprowadzić do poważnej awarii. Dla przykładu, zły olej silnikowy – a przeważnie jego niska jakość lub parametry – może doprowadzić do awarii turbosprężarki.
Dlatego warto już przy zakupie auta dokładnie przestudiować instrukcję obsługi, by dowiedzieć się, jak, jaki i ile oleju wlewać do silnika.
mototarget


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL