Sobota, 30 Wrzenia 2023 Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Każdy chce być strażakiem
23-02-2012 14:44

Powiksz zdjcieSzacunek społeczny nie zawsze przekłada się na zarobki. Potwierdzają to badania CBOS na temat zawodów cieszących się poważaniem wśród Polaków. Wynika z nich, że największym prestiżem w Polsce cieszą się profesorowie uniwersyteccy oraz strażacy. Aż 84 procent ankietowanych uznało te zawody za godne najwyższego szacunku.

Niezwykle niskie pozycje w tym rankingu zajmują zawody związane ze sprawowaniem władzy i polityką oraz wymiarem sprawiedliwości. Ze wszystkich zawodów najmniej cenimy działaczy politycznych (wysoko prestiż takiego stanowiska oceniło zaledwie 19 proc. ankietowanych), posłów (24 proc.) i radnych gminy (31 proc.). Z drugiej jednak strony warto się zastanowić, dlaczego – mimo braku szacunku – o jeden mandat radnego ubiega się zwykle ze dwieście osób? Zaś do gaszenia pożarów mało, kto się pali. Chociaż zdaje się, że w tej kwestii następują z urzędu daleko idące zmiany.
W hierarchii prestiżu zawodowego nienajlepiej wypada także funkcja starosty, wojewody, prezydenta miasta, burmistrza czy wójta. Stanowiska te cieszą się o wiele mniejszym poważaniem niż zawód sprzątaczki. Swoją drogą, czy można się temu dziwić? Wystarczy prześledzić perypetie sądowe kilku wójtów z naszego regionu.
Każdy z nas zapewne chciałby, aby wykonywane przez niego zajęcie cieszyło się społeczną akceptacją i zaufaniem. Nie każdy jednak może być profesorem uniwersyteckim, zwłaszcza w mieście, gdzie brak uniwersytetu.
Zdarzają się jednak sytuacje bardziej zawiłe. Co ma zrobić taki Waldemar Pawlak, który jako działacz polityczny zajmuje ostatnie miejsce w rankingu a jako strażak pierwsze? Ja bym na jego miejscu munduru nie zdejmował nawet na posiedzeniach rządu. Wszak wiadomo, że liczy się dobry PR, szczególnie w tym rządzie. Dzięki temu prostemu zabiegowi Pawlak nie musiałby czekać na swoją szansę zostania prezydentem RP kolejne piętnaście lat. Tusk byłby w starciu ze strażackim mundurem bez szans.
A co ma uczynić zwykły, szary człowiek, któremu przyszło być adwokatem lub naczlnikiem wydziału promocji urzędu miejskiego, a mimo to chciałby cieszyć się szacunkiem Rodaków?
Sytuacja tych osób, choć z pozoru wydaje się być bez wyjścia, to jednak nie jest całkowicie beznadziejna. Dzięki nowym przepisom bhp, które pojawiły się w Kodeksie Pracy, każda nawet najmniejsza firma musi zatrudnić strażaka lub przeszkolić pracownika z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zatem praktycznie każdy z nas może zostać strażakiem i dzięki temu awansować w hierarchii szanowanych zawodów.
Janusz SZOSTAK


(6 gosw)
  
komentarze (1)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Misza
Misza
Powiksz zdjcieImi: Misza
Nazwisko: Zakapior
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: --
Miejscowo: Sochaczew
Zarejestrowany:
30-06-2011 23:08
O mnie: Ot, Misza Zakapior i tyle w temacie
Napisanych komentarzy: 178
 napisa(a):
2012-02-23 18:55:33
To wiceburmistrz Wachowski ( z zawodu strażak) ma podobnie jak Pawlak.

Reklamy

Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL