Ostatnio moja mama miała wypadek samochodowy. Szkoda powinna zostać zlikwidowana z OC sprawcy. Złożyłem w imieniu mamy wszelkie niezbędne dokumenty wraz z pisemnym pełnomocnictwem. Ubezpieczyciel żąda ode mnie dostarczenia pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym. Czy słusznie?
Marcin S.
Żądanie przedstawienia pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym nie znajduje żadnego uzasadnienia w obowiązującym prawie. Zgodnie bowiem z brzmieniem kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
W opisanej przez Pana sytuacji w trakcie postępowania likwidacyjnego, o ile żądanie przedstawienia pełnomocnictwa w formie pisemnej może być uzasadnione, to wymuszanie udzielania pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego, czy też z podpisem notarialnie poświadczonym, nie jest niczym usprawiedliwione.
Wspomniana konieczność przedstawienia pełnomocnictwa z zwykłej formie pisemnej wynika z art. 18 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z którym istnieje konieczność zachowania formy pisemnej oświadczeń składanych zakładowi ubezpieczeń, a więc także i pełnomocnictwa winny być przedkładane w takiej formie.
Konkludując, zakład ubezpieczeń nie ma prawa żądać od Pana pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego lub z podpisem notarialnie poświadczonym. Jeżeli ubezpieczyciel w dalszym ciągu nie będzie honorował pełnomocnictwa w zwykłej formie pisemnej, powinien Pan zgłosić ten fakt Rzecznikowi Ubezpieczonych, który zajmuje się ochroną praw ubezpieczonych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 z poźn. zm.).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
tel. 500-020-048
e-mail: kancelaria@leximus.pl