Jestem właścicielem małej rodzinnej firmy. W związku z rozwojem przedsiębiorstwa planuję zatrudnić pracowników. Ponieważ praca w mojej firmie wymagałaby ścisłego stosowania się do pewnych procedur, chciałbym wiedzieć w jaki sposób mógłbym karać pracowników łamiących te zasady (oczywiście poza zwolnieniem ich z pracy).
Sławomir B.
Zgodnie z kodeksem pracy można wyróżnić trzy rodzaje kar porządkowych, tj.: karę upomnienia, karę nagany oraz karę pieniężną. Dwie pierwsze kary, pracodawca może zastosować za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty. Co niezwykle istotne, w/w kary nie mogą być zastosowane po upływie 2 tygodni od zdobycia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Pamiętać należy również o tym, że kara może zostać nałożona na pracownika tylko po jego uprzednim wysłuchaniu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.98.21.94).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
tel. 500-020-048
e-mail: kancelaria@leximus.pl