Sen to warunek konieczny dobrego stanu zdrowia i zachowania urody. Często natłok myśli, wspomnienia ze stresującego dnia, kłopoty, utrudniają dobry wypoczynek nocny. Żeby dobrze spać nocą trzeba umieć zachować spokój za dnia. Pierwszym krokiem do tego jest zasypianie i wstawanie o określonych godzinach oraz unikanie zbyt długiego wylegiwania się w pościeli. Kawa, herbata, papierosy, ciężkostrawne pokarmy są wykluczone przed snem. Warto przed snem pójść na krótki spacer. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 18 stopni. Można wypić przed snem uspokajające zioła. Dlaczego sen jest tak cenny? Sen pozwala wypocząć po zmęczeniu fizycznym i psychicznym w ciągu dnia. To właśnie nocą w organizmie wydzielają się liczne hormony (wzrostu, tarczycy, przysadki). Ciało leży spokojnie, ale w jego wnętrzu przebiegają liczne procesy i komórki wątroby gromadzą glikogen, odnawia się również system immunologiczny.
Zakłócenia w jakości bądź ilości snu mają swoje mniej lub bardziej poważne konsekwencje. Manifestują się przede wszystkim zmęczeniem po przebudzeniu, bólami głowy, drażliwością, obniżeniem czujności, złą pamięcią, brakiem dynamizmu i sennością za dnia. Problemy z dobrym snem czasami zmuszają nas do sięgania po środki nasenne. Pamiętajmy, że środki chemiczne mogą prowadzić do uzależnienia. Z czasem pigułki nasenne powodują pogorszenie pamięci, pozbawiają energii, wywołują otępienie i spowolnienie reakcji. Żeby nie wpaść w tą podstępną pułapkę sięgajmy po mądrzejsze sposoby. Leki ziołowe maja wszelkie zalety nasenne, ale prawie żadnych wad.
Dość pospolitym lekiem nasennym i uspokajającym jest melisa. Jej relaksujące działanie jest dobre dla zmniejszenia napięcia emocjonalnego i drażliwości. Jest wskazana również wtedy, gdy podenerwowanie powoduje zaburzenia trawienia, takie jak nadkwaśność, mdłości i wzdęcia. Innym popularnym ziołem o działaniu uspakajającym jest lawenda. Ciepła kąpiel w lawendowym zapachu może być wspaniałym sposobem na wieczorne rozluźnienie, które ułatwi zaśnięcie i zapewni nieprzerwany nocny sen.
W razie poważniejszych kłopotów z nadmiernym podenerwowaniem można sięgnąć po walerianę, czyli kozłek lekarski. Ten popularny ziołowy środek uspakajający w postaci kropli, tabletek czy nalewki.
Inne zioła kojące nerwy to: chmiel, dziurawiec, lipa. Uspakajające zapachy to np.: olejek różany, rumiankowy, majerankowy, mandarynkowy.
W diecie przeciwstresowej stosujmy przede wszystkim produkty dostarczające magnezu i witamin z grupy B.
Z mojej praktyki: dobry sen pomaga wchłonąć kosmetyki do twarzy i ciała a w ten sposób wpływa na nasz zdrowy i młody wygląd.
Hanna Stolarska – Kasztelan
Studio Kosmetyczno – Pielęgniarskie
Sochaczew ul. Chopina 97
Tel. (0-46) 863 – 27 –92