Niedawno wyszłam za mąż. Nie podpisałam z mężem intercyzy. Czy oznacza to, że wszystko, co kupiłam przed zawarciem małżeństwa (chodzi głównie o samochód) należy również do mojego męża. Czy jeżeli otrzymam spadek, to mąż będzie również do niego uprawniony?
Marzena W.
Nie. Co prawda z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), ale obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków, a należą do nich m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (a więc np. samochód); przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił; prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (dot. np. spółki cywilnej); przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (odzież, obuwie, sprzęt sportowy itp.); prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. służebność osobista) oraz przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego (chyba że przepis szczególny stanowi inaczej).
Konkludując, majątek, który nabyła Pani przed zawarciem związku małżeńskiego, jak również ewentualny spadek, który otrzymałaby Pani w trakcie trwania związku małżeńskiego, stanowią Pani majątek osobisty i nie są objęte wspólnością majątkową.
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59)
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071