Pracodawca ukarał mnie naganą. Otrzymałem pisemną informację od pracodawcy i uzasadnienie jego decyzji. Moim zdaniem jest ona krzywdząca, więc zgodnie z pouczeniem wniosłem sprzeciw do pracodawcy. Jak dalej może sprawa wyglądać? Kiedy nagana może być wykreślona z moich akt?
Andrzej C.
Zgodnie z kodeksem pracy, to pracodawca decyduje o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu (po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, o ile tak istnieje). Jeżeli pracodawca nie odrzuci sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia, to jest to równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Jeżeli natomiast pracodawca odrzuci sprzeciw, pracownik może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o tym fakcie, wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
Jeżeli chodzi zaś usunięcie z akt osobowych informacji dotyczących zastosowanej kary, następuje to po roku nienagannej pracy. W takim wypadku karę uważa się za niebyłą. Określenie „nienaganna praca” oznacza, że wobec pracownika nie została zastosowana kara porządkowa. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu. W przypadku natomiast, gdy pracodawca uwzględniłby Pana sprzeciw, albo sąd pracy orzekłby o uchyleniu kary, pracodawca jest zobowiązany do usunięcia z akt osobowych pracownika zawiadomienia o ukaraniu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.98.21.94).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071