Wtorek, 28 Marca 2023 Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Zwrot wydatk├│w zwi─ůzanych z ci─ů┼╝─ů i porodem

Dwa miesi─ůce temu urodzi┼éam c├│reczk─Ö. Ojciec dziecka nie p┼éaci aliment├│w, wi─Öc za┼éo┼╝y┼éam ju┼╝ mu spraw─Ö w s─ůdzie. S┼éysza┼éam jednak, ┼╝e mog─Ö opr├│cz aliment├│w, ┼╝─ůda─ç od niego dodatkowych aliment├│w, np. za wyprawk─Ö dla dziecka? Czy to prawda?
Mariola W.

Kodeks rodzinny i opieku┼äczy przewiduje, ┼╝e ojciec, nie b─Öd─ůcy m─Ö┼╝em matki, obowi─ůzany jest przyczyni─ç si─Ö w rozmiarze odpowiadaj─ůcym okoliczno┼Ťciom do pokrycia wydatk├│w zwi─ůzanych z ci─ů┼╝─ů i porodem oraz koszt├│w trzymiesi─Öcznego utrzymania matki w okresie porodu.
Z wa┼╝nych powod├│w matka mo┼╝e ┼╝─ůda─ç udzia┼éu ojca w kosztach swego utrzymania przez czas d┼éu┼╝szy ni┼╝ trzy miesi─ůce. Je┼╝eli wskutek ci─ů┼╝y lub porodu matka ponios┼éa inne konieczne wydatki albo szczeg├│lne straty maj─ůtkowe, mo┼╝e ona ┼╝─ůda─ç, a┼╝eby ojciec pokry┼é odpowiedni─ů cz─Ö┼Ť─ç tych wydatk├│w lub strat. Takie roszczenie nie jest jednak roszczeniem ┼Ťci┼Ťle alimentacyjnym i przys┼éuguje ono matce dziecka, a nie samemu dziecku, jak w przypadku aliment├│w. Powinna wi─Öc z┼éo┼╝y─ç Pani w s─ůdzie pozew, w kt├│rym nale┼╝y udowodni─ç, jakie wydatki ponios┼éa Pani np. na p┼éatne badania, ubrania ci─ů┼╝owe, leki, od┼╝ywki, w├│zek, ┼é├│┼╝eczko. Wydatki te ojciec powinien pokry─ç w wysoko┼Ťci odpowiadaj─ůcej sytuacji ┼╝yciowej oraz mo┼╝liwo┼Ťciom zarobkowym i maj─ůtkowym uprawnionej, czyli Pani i zobowi─ůzanego, czyli jego samego.
Art. 141 k.r.o. m├│wi o „pokryciu koszt├│w trzymiesi─Öcznego utrzymania” nie konkretyzuj─ůc tych koszt├│w, dlatego te┼╝ s─ůd ustalaj─ůc wysoko┼Ť─ç koszt├│w utrzymania, z zasady bierze pod uwag─Ö ┼Ťrodowisko, z kt├│rego wywodzi si─Ö matka dziecka, dotychczasowe przeci─Ötne jej zarobki w okresie poprzedzaj─ůcym por├│d itp. Om├│wione wy┼╝ej roszczenia matki przedawniaj─ů si─Ö z up┼éywem lat trzech od dnia porodu.
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59)
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL