Mój mąż został tymczasowo aresztowany. Chciałabym się z nim zobaczyć, ale nie wiem, jak
i od kogo mogę uzyskać zgodę. Jak często mogę się z nim widywać i jak te widzenia mogą wyglądać?
Marta G.
Kwestię widzeń z tymczasowo aresztowanym reguluje art. 217 k.k.w., który stanowi, iż może on uzyskać widzenie, po wydaniu zarządzenia o zgodzie na widzenie przez organ, do którego dyspozycji pozostaje. Powinna więc złożyć Pani wniosek o wyrażenie zgody na widzenie do właściwego organu, tj. prokuratury lub sądu, w zależności od aktualnego stanu sprawy.
Od dnia 8 czerwca 2010 r., kiedy to w życie wchodzi nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, tymczasowo aresztowany, ma prawo do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą należącą do kręgu osób najbliższych. Jednakże organ, do którego dyspozycji pozostaje Pani mąż, może odmówić wyrażenia zgody na widzenie, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że widzenie zostanie wykorzystane w celu bezprawnego utrudnienia postępowania karnego lub do popełnienia przestępstwa, w szczególności podżegania do przestępstwa. Na zarządzenie o odmowie wyrażenia zgody na widzenie, zgodnie z w/w nowelizacją, przysługuje zażalenie.
Widzenia odbywają się pod nadzorem funkcjonariusza Służby Więziennej w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt tymczasowo aresztowanego z osobą odwiedzającą, chyba że organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, zezwoli na udzielenie widzenia w inny sposób. Widzenie trwa 60 minut, ale w uzasadnionych przypadkach dyrektor może indywidualnie zezwolić na przedłużenie czasu widzenia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. nr 90, poz. 557 ze zm.).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071