Wtorek, 28 Marca 2023 Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Lecznicze działanie skrzypu i pokrzywy

Powiksz zdjcieSkrzyp polny i pokrzywa zwyczajna należą do roślin, które były wykorzystywane do pielęgnacji skóry od zarania dziejów. Bogate w krzem, flawonoidy, fenolokwasy, sole mineralne, witaminy i wiele innych substancji czynnych, wpływają na kondycję i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
Skrzyp polny jest rośliną leczniczą, zawierającą oprócz krzemionki inne substancje czynne, jak flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, korotenoidy i związki mineralne (sole potasu, magnezu, cynku i miedzi). Dzięki obecności kwasu kawowego ekstrakty ze skrzypu polnego mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Karotenoidy z kolei zmniejszają szkody wywołane promieniowaniem ultrafioletowym i chronią przed działaniem wolnych rodników.
Na szczególną uwagę zasługują flawonoidy, ponieważ neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzenia struktur lipidowych wchodzących w skład naskórka. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i wpływ na mikrokrążenie skórne, flawonoidy znalazły szczególnie szerokie zastosowanie we współczesnej kosmetyce.
Inną rośliną bogatą we flawonoidy jest pokrzywa zwyczajna. Jest ona od wielu lat stosowana w medycynie ludowej jako czynnik pobudzający przemianę materii, wpływający na wzrost nabłonka, działający przeciwreumatycznie i moczopędnie. Ze względu na gamę cennych składników o zróżnicowanym działaniu na uwagę zasługuje także jej zastosowanie w pielęgnacji skóry.
Pokrzywa jest rośliną zawierającą dużą ilość witamin. Witamina C obecna w liściu pokrzywy ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, które przyczyniają się do zaburzeń barierowych funkcji naskórka i inicjują procesy utleniania lipidów wchodzących w skład cementu międzykomórkowego warstwy rogowej. Prowitamina A zawarta w pokrzywie wpływa na odpowiedni wzrost nabłonka i zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Witaminy z grupy B obecne w tej roślinie wykazują wpływ na kondycję włosów i regulują czynność gruczołów łojowych.
Pokrzywa zawiera również lecytynę - związek z grupy fosfolipidów wykazujący działanie odżywcze. Flawonoidy obecne w pokrzywie mają właściwości przeciwutleniające, chronią ściany naczyń krwionośnych i uszczelniają je. Związki wapnia, cynku, miedzi, żelaza wpływają na stan tkanki łącznej i procesy metaboliczne w komórkach. Wszystkie te cechy czynią pokrzywę surowcem cenionym w kosmetyce.
Stosowanie tych roślin jest wskazane przy:
- stanach zapalnych,
- przeciwtrądzikowo,
- przeciwgrzybicznie,
- łagodzi objawy łuszczycy,
- zwiększa szybkość gojenia oparzeń,
- wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych,
- wzmacnia włosy i paznokcie.


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL