roda, 31 Maja 2023 Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Alimenty od dziadków

Mam dwoje małych dzieci. Ich ojciec nie płaci alimentów, nawet nie wiem, gdzie on jest. Od dwóch lat nie mam z nim żadnego kontaktu, a od trzech nie płaci on żadnych alimentów. Słyszałam, że mogę ubiegać się o alimenty od rodziców ojca moich dzieci. Czy to prawda?
Ewa K.

Tak – jest to możliwe. W ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
w art. 128 przewidziano, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, czyli obowiązek alimentacyjny, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Za krewnych w linii prostej ustawa uważa zstępnych i wstępnych. Zstępnym jest syn czy wnuk. Natomiast wstępnym ojciec i dziadek. Dziadkowie znajdują się więc
w grupie osób zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych względem swoich wnuków.
Jednakże dochodzenie od nich świadczeń alimentacyjnych możliwe jest tylko w przypadkach określonych przepisami prawa. Przesłanki te określa art. 132 i wskazuje on, iż obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności, czyli w tym przypadku dziadków, powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej do alimentacji w bliższej kolejności, albo osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Jeżeli rzeczywiście ojciec dziecka ukrywa się lub miejsce jego pobytu nie jest znane, to można uznać, iż uzyskanie od niego alimentów napotyka na nadmierne trudności lub jest wręcz niemożliwe, a to implikuje obowiązek alimentacyjny zobowiązanych w dalszej kolejności, czyli dziadków.
Aby zobowiązać dziadków do płacenia alimentów na rzecz wnuków, należy złożyć do sądu pozew o alimenty. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, czyli dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, czyli w tym przypadku dziadków. W pozwie oprócz wysokości żądanej kwoty alimentów należy także udowodnić, iż uzyskanie alimentów od zobowiązanego w pierwszej kolejności, czyli ojca dziecka, jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. W tym celu należałoby udowodnić fakt ukrywania się ojca dziecka oraz nieznajomości jego adresu.
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59)

Kalina Kisiel-Bartoszewicz
Prawnik

Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL