Žroda, 31 Maja 2023 Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Rozw├│d i alimenty

Czy prawd─ů jest, ┼╝e w przypadku rozwodu bez orzekania o winie ma┼é┼╝onka ma prawo domaga─ç si─Ö ode mnie aliment├│w na siebie?
Karol M.

Tak, obowi─ůzek ┼Ťwiadcze┼ä alimentacyjnych mi─Ödzy ma┼é┼╝onkami po rozwodzie stanowi kontynuacj─Ö obowi─ůzku wzajemnej pomocy powsta┼éego przez zawarcie zwi─ůzku ma┼é┼╝e┼äskiego. Wyst─Öpuj─ů jednak r├│┼╝nice w obowi─ůzku alimentacyjnym ze wzgl─Ödu na win─Ö w rozk┼éadzie po┼╝ycia ma┼é┼╝e┼äskiego.
I tak, je┼╝eli jeden z ma┼é┼╝onk├│w zosta┼é uznany za wy┼é─ůcznie winnego rozk┼éadu po┼╝ycia, a rozw├│d poci─ůga za sob─ů istotne pogorszenie sytuacji materialnej ma┼é┼╝onka niewinnego, s─ůd na ┼╝─ůdanie ma┼é┼╝onka niewinnego mo┼╝e orzec, ┼╝e ma┼é┼╝onek wy┼é─ůcznie winny obowi─ůzany jest przyczynia─ç si─Ö w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb ma┼é┼╝onka niewinnego, chocia┼╝by ten nie znajdowa┼é si─Ö w niedostatku.
Natomiast ma┼é┼╝onek rozwiedziony, kt├│ry nie zosta┼é uznany za wy┼é─ůcznie winnego rozk┼éadu po┼╝ycia (np. w przypadku, gdy zapad┼é wyrok rozwodowy bez orzekania o winie, albo rozw├│d orzeczono z winy obu stron) i kt├│ry znajduje si─Ö w niedostatku, mo┼╝e ┼╝─ůda─ç od drugiego ma┼é┼╝onka rozwiedzionego dostarczania ┼Ťrodk├│w utrzymania w zakresie odpowiadaj─ůcym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz mo┼╝liwo┼Ťciom zarobkowym i maj─ůtkowym zobowi─ůzanego. O niedostatku mo┼╝na m├│wi─ç nie tylko wtedy, gdy dochodz─ůcy aliment├│w nie posiada ┼╝adnych ┼Ťrodk├│w utrzymania, lecz tak┼╝e i wtedy, gdy osoba ta nie mo┼╝e w pe┼éni zaspokoi─ç swych usprawiedliwionych potrzeb (orzeczenie SN z dnia 28 wrze┼Ťnia 1958 r., II CR 817/57). Mo┼╝liwo┼Ťci zarobkowe i maj─ůtkowe zobowi─ůzanego okre┼Ťlaj─ů zarobki i dochody, jakie uzyskiwa┼éby przy pe┼énym wykorzystaniu swych si┼é fizycznych i zdolno┼Ťci umys┼éowych, nie za┼Ť rzeczywiste zarobki i dochody. Obowi─ůzek alimentacyjny mi─Ödzy by┼éymi ma┼é┼╝onkami wygasa:
a) przez ┼Ťmier─ç zobowi─ůzanego lub uprawnionego (art. 139 k.r.o.);
b) na skutek zawarcia ma┼é┼╝e┼ästwa przez osob─Ö uprawnion─ů do pobierania aliment├│w ( art. 60 ┬ž 3 k.r.o.);
c) z up┼éywem pi─Öciu lat od orzeczenia rozwodu, gdy zobowi─ůzanym jest ma┼é┼╝onek, kt├│ry nie zosta┼é uznany za winnego rozk┼éadu po┼╝ycia, chyba ┼╝e ze wzgl─Ödu na wyj─ůtkowe okoliczno┼Ťci s─ůd przed┼éu┼╝y ten termin ( art. 60 ┬ž 3 k.r.o.);
d) z mocy orzeczenia s─ůdowego wydanego na skutek stwierdzenia zmiany stosunk├│w ( art. 138 k.r.o.).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.59).

Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, (22) 698-22-19
tel. kom. 500-020-048, 515-134-071


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL