roda, 31 Maja 2023 Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Testament, w jakiej formie?

Testament można sporządzić na trzy sposoby, a mianowicie własnoręcznie, z udziałem notariusza lub przed właściwym urzędnikiem. Każdy z tych dokumentów ma jednakową moc sprawczą, tzn. umożliwia skuteczne rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci, pod warunkiem jednak zachowania wszelkich wymagań przewidzianych przepisami prawa.
Najprostszym sposobem sporządzenia testamentu jest jego własnoręczne napisanie. Testament powinien być sporządzony w całości własnoręcznie przez spadkodawcę. Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu przez inną osobę i opatrzenie jej jedynie podpisem spadkodawcy. Nie można dokonać sporządzenia takiego testamentu, za pomocą komputera lub maszyny do pisania. Ma to na celu utrudnienie możliwości sfałszowania testamentu. Testament własnoręczny powinien zostać zatytułowany, opatrzony datą oraz podpisem własnym. Brak daty, nie musi jednak pociągać za sobą nieważności testamentu, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do jego sporządzenia, co do jego treści lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Mankamentem tej formy testamentu, jest możliwość podważenia jego autentyczności lub ważności.
Kolejną zwykłą formą testamentu, a zarazem najbardziej popularną, jest testament notarialny, sporządzany przez notariusza i opatrzony podpisem spadkodawcy. Opłata za taki testament waha się od 50 do 150 zł w zależności od treści dokumentu. Jednakże taki testament w formie aktu notarialnego daje pewność, że zostanie on precyzyjnie napisany, co tym samym uniemożliwi próby jego podważenia z tytułu błędów proceduralnych.
Istnieje także możliwość sporządzenia testamentu w obecności urzędnika tj. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego oraz dwóch świadków. Jest to tzw. testament allograficzny. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia, a następnie odczytuje się spadkodawcy treść dokumentu w obecności świadków. Ów protokół powinien zostać podpisany przez spadkodawcę, urzędnika oraz świadków. Warto wskazać, iż ta forma testamentu nie może być stosowana przez osoby głuche lub nieme. Opłata skarbowa w tym wypadku wynosi 22 zł.
Obok trzech w/w zwykłych form testamentu, wyróżnia się też formy testamentów szczególnych, które mogą być zastosowane tylko i wyłącznie w nadzwyczajnych okolicznościach, które uzasadniają niezachowanie formy testamentu zwykłego. Należą do nich: testament ustny, testament podróżny tj. sporządzony przed kapitanem polskiego statku lub samolotu oraz testament wojskowy.
Podstawa Prawna: Kodeks Cywilny (Dz.U.64.16.93) Art. 949-955 k.c.


Anna Kiczor
prawnik
Kancelaria Prawna „Leximus”
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa
tel. (022) 215-69-84, tel. 515-134-071, 500-020-048, e-mail: kancelaria@leximus.pl;


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL