Mróz, wiatr i śnieg bezlitośnie smagały odkrytą skórę twarzy i dłoni, włosy przygniecione grubymi czapami szybko się przetłuszczały , a ciepłe, krępujące ciało ubranie powodowało, że skóra słabiej oddychała. Do tego dorzućmy niekorzystny dla zdrowia wpływ klimatyzacji lub centralnego ogrzewania w pracy i w domu, a powstanie wieloczynnikowy, niedobry dla organizmu koktajl.
Skóra po zimie wymaga radykalnych zabiegów regenerujących i odżywczych. Najlepiej odstawić na okres paru tygodni używane dotychczas kremy i zamienić je na silnie nawilżające, gdy skóra woła pić, albo dotleniające, gdy jest zmęczona i postarzała. Działanie kremów dziennych można wzmocnić maseczką, a kremów na noc - preparatami regenerującymi (w postaci pereł lub ampułek). Wysuszona skóra wchłonie je błyskawicznie , toteż nie żałujmy kosmetyków i nakładajmy je obficie.
Skóra przesuszona (a po zimie jest nią każda) jest zawsze ściągnięta, szorstka, piekąca i łuszcząca się po umyciu. Dlatego niekiedy potrzebuje kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do jej pielęgnacji. Zawierają one glicerynę, kwas hialuronowy, ceramidy, oleje roślinne, które hamują utratę wody i wzmacniają komórki naskórka. Są to najczęściej maseczki, ampułki, koncentraty lub bardzo silnie nawilżające kremy.
Skóra podrażniona to skóra wrażliwa, z kruchymi, pękającymi naczynkami. Po zimie można zdecydować się na któryś z zbiegów radykalnie zamykających naczynka (laser, elektroliza i inne) lub ich obkurczenie (galwany) czy jonoforezę z witaminą K ,rutyną. Przy takiej cerze ograniczamy, a niekiedy nawet unikamy stosowania kosmetyków silnie działających (np. z kwasami owocowymi) na rzecz łagodzących podrażnienia. Powinny być wyprodukowane na bazie wód termalnych oraz zawierać pentanol i kojące wyciągi z alg lub owsa.
Skóra szara ,pozbawiona blasku wymaga preparatów pobudzających pracę komórek naskórka i rozjaśniających. Są to: witamina C, mikroelementy, koenzym Q, retinoidy. Ich działanie jest lepsze, gdy skórę poddamy lekkiemu masażowi, który usprawni mikrokrążenie krwi i limfy. Taką zmęczoną skórę mają palacze , osoby po przewlekłych chorobach oraz wszyscy, o których potocznie mówimy, że są ogólnie niedotlenieni. W tym wypadku niezbędne stają się ampułki regenerujące z witaminami, algami oraz preparaty zawierające tlen.
Zadbajmy o włosy
Wiosna ujawnia wszystkie mankamenty tych przydatków skórnych. Dla wzmocnienia włosów pomocne są kilkudniowe kuracje preparatami zawierającymi mikroelementy i witaminy oraz ręka i porada fryzjera- profesjonalisty.
Zadbajmy o paznokcie
Jeśli paznokcie się łamią, także odżywiajmy je od środka witaminami i mikroelementami, potem krótko obcięte pielęgnujemy profesjonalnymi kosmetykami wzmacniającymi płytkę paznokciową. Można także założyć tipsy.
Ciało i nogi
Ciało po zimie uwielbia peeling. Żywiej krążąca krew usuwa zbędne produkty przemiany materii i ujędrna skórę.
Łokcie i kolana wymagają solidnego traktowania, bo na nich jest najwięcej zgrubiałego naskórka do usunięcia. Po każdym takim zabiegu wmasowujemy dużo balsamu odżywczego
Ładne nogi są nie tylko długie i zgrabne, ale także wydepilowane, gładkie , bez sinawych plam z przemarznięcia. Wskazane są zabiegi w gabinecie kosmetycznym.
Stopami po odstawienie zimowych butów koniecznie powinna zająć się pedikiurzystka.
Zapraszam na wiosenne zabiegi twarzy i ciała.