roda, 31 Maja 2023 Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Przewlekłość postępowania

W 1997 roku otrzymałem zarzuty, zaś w grudniu 2008 roku sprawa trafiła do Sądu II Instancji, który zwrócił ją do Sądu I instancji. Ze względu na złożoność sprawy, może ona potrwać kolejnych 12 lat. Czy to jest zgodne z prawem? Co może zrobić w tej sprawie Trybunał w Strasbsurgu?
Paweł G.

Prawo nie ustanawia maksymalnego czasu na przeprowadzenie postępowania sądowego. Jednakże sądy karne rozpatrujące sprawę, muszą mieć na uwadze obowiązujące w polskim prawie przedawnienie wyrokowania, które o ile nastąpiło, skutkuje koniecznością umorzenia postępowania.
W tym konkretnym przypadku, ze względu na brak informacji, co do rodzaju zarzutów, nie sposób określić, w jakim terminie do owego przedawnienia mogłoby dojść, dlatego też w dalszych rozważaniach pominięty zostanie wątek przedawnienia wyrokowania.
Zasadą jest, że sprawy przed sądem toczą się aż do wyjaśnienia wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych. Jednakże na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 2004r „o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki”, jeżeli postępowanie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia owych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności, może Pan wnieść skargę na przewlekłość postępowania przed sądem.
Pismo takie należy złożyć do sądu, przed którym toczy się postępowanie, a sądem właściwym do jego rozpoznania jest sąd wyższej instancji. Skarga powinna spełniać wymagania przewidziane dla pisma procesowego, a nadto zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania oraz przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie. Skarga może zawierać żądanie wydania sądowi rozpoznającemu sprawę zalecenie podjęcia w wyznaczonym terminie odpowiednich czynności oraz zasądzenia od Skarbu Państwa odpowiedniej sumy pieniężnej, nieprzekraczającej 10 000 zł. Sąd w sprawie skargi wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy, licząc od daty jej złożenia.
Niejednokrotnie jednak polskie sądy, mimo wniosku strony, nie przyznają zadośćuczynienia za przewlekłość postępowania, albo przyznają je w symbolicznej wysokości. W takim przypadku można wystąpić ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w przypadku uwzględnienia skargi może zasądzić odpowiednie zadośćuczynienie. Należy mieć jednak na uwadze, iż skarga taka, może być przez Trybunał przyjęta tylko, jeżeli zostaną wyczerpane wszelkie dostępne w kraju środki prawne.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki ( Dz.U. nr 179 poz. 1843); Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: art. 6, art. 34, art. 35; Ustawa Kodeks karny z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U.97.88.553): art. 102 w zw. z art. 101; Ustawa Kodeks postępowania karnego z dnia 6 czerwca 1997 roku (Dz.U.97.89.555): art. 17.
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik

Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”, ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, tel. kom. 0515-134-071, 0500-020-048,
e-mail: kancelarialeximus@gmail.com


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL