Niedziela, 28 Maja 2023 Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Na czym polega zatarcie skazania

Zatarcie skazania w polskim prawie karnym, skutkuje uznaniem przestępstwa za niebyłe wraz z upływem określonego czasu, zaś osoba, co do której nastąpiło zatarcie skazania, jest uważana za niekaraną.
Tym samym zatarte już skazanie, nie wywołuje żadnych skutków prawnych, gdyż wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Zasadniczym celem tej instytucji, jest umożliwienie skazanemu integracji ze społeczeństwem, aby nie wypominano mu przez całe życie, faktu popełnienia przestępstwa. Kodeks karny przewiduje dwa sposoby zatarcia skazania, zarówno z mocy samego prawa, a więc niezależnie od woli skazanego, jak i na jego wniosek. Zatem, w przypadku kar nieizolacyjnych tj. grzywny bądź ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy samego prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Co warte podkreślenia, taki skazany już po upływie 3 lat od wykonania, darowania, albo przedawnienia wykonania kary, może złożyć do sądu wniosek o zatarcie skazania.
Także w przypadku skazania danej osoby na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywotniego pozbawienia wolności ( w praktyce chodzi tu o sytuację, kiedy skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności został warunkowo zwolniony po upływie 25 lat), zatarcie tego faktu następuje po upływie 10 lat od wykonania, darowania albo przedawnienia wykonania kary. Także w tym przypadku może nastąpić zatarcie skazania na wniosek skazanego, po upływie 5 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Warunkiem jest jednak to, aby orzeczona kara nie przekraczała 3 lat, a sprawca w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. Pozytywne rozpoznanie przez sąd, wniosku skazanego we wszystkich wymienionych przypadkach, uzależnione jest oczywiście od przestrzegania przez skazanych porządku prawnego, a sąd zobowiązany jest wtedy do dokonania odpowiednich ustaleń.
W przedmiocie zatarcia skazania orzeka sąd, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji. Jeżeli w pierwszej instancji orzekało kilka sądów, właściwy jest sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący. Natomiast jeżeli orzekały sądy różnego rzędu, właściwy jest sąd wyższego rzędu.
Podstawa prawna: Kodeks Karny (Dz. U. 1997 nr 88, poz. 553) art. 106, 107 k.k.
Anna Kiczor
prawnik

Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa
tel. 515-134-071, 500-020-048, e-mail: kancelarialeximus@gmail.com


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL