Jestem właścicielem sklepu. Chciałbym zatrudnić siedemnastolatka? Czy są jakieś ograniczenia w zatrudnianiu takich osób?
Mirosław J.
Oczywiście, takie ograniczenia istnieją, gdyż osoby, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 roku życia, są młodocianymi. Prawo zezwala na zatrudnianie takich osób tylko w dwóch przypadkach: w calu przygotowania zawodowego i przy wykonywaniu lekkich prac.
Należy pamiętać, że zdrowie osób między 16 a 18 rokiem życia podlega szczególnej ochronie i w związku z tym, nie można ich zatrudniać przy pracach wzbronionych, które zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24.08.2004 r., Dz. U. nr 200 poz. 2047, a są to np. prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, prace wymagające stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała, prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, prace stwarzające zagrożenia wypadkowe. Młodociany musi również przejść odpowiednie badania lekarskie, w celu stwierdzenia, czy praca nie wywrze szkodliwego wpływu na jego zdrowie. Poza tym nie można zatrudniać młodocianego w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej między godziną 22.00 a 6.00 rano, a przerwa w pracy obejmująca tę porę powinna wynosić co najmniej 14 godzin. Osoba między 16 a 18 rokiem życia może pracować 8 godzin na dobę, z tym, że do czasu tego wlicza się czas nauki, nawet jeżeli odbywa się ona poza godzinami pracy.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji pracowników młodocianych. Należy pamiętać również o tym, iż w przypadku, gdy lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca zobowiązany jest do zmiany młodocianemu rodzaju pracy, jeżeli natomiast pracodawca takiej możliwości nie ma, powinien niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić młodocianemu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenie.
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”
ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa
tel. 22 215 69 84, tel. kom. 500 020 048, 515 134 071
e-mail: kancelarialeximus@gmail.com