Pi▒tek, 8 Grudnia 2023 Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Jak zawrze─ç umow─Ö przedwst─Öpn─ů?

Chcia┼éabym kupi─ç mieszkanie. W jakiej formie powinnam zawrze─ç umow─Ö przedwst─Öpn─ů. Czy wystarczy zwyk┼éa umowa pisemna? Co taka umowa mi gwarantuje?
Helena Z.

Umow─Ö przedwst─Öpn─ů sprzeda┼╝y nieruchomo┼Ťci mo┼╝na zawrze─ç zar├│wno w formie zwyk┼éej pisemnej, jak i w formie aktu notarialnego. W pierwszym przypadku, w razie uchylania si─Ö sprzedaj─ůcego od zawarcia umowy ostatecznej, kupuj─ůcy, czyli Pani, zgodnie z art. 390┬ž 1 kodeksu cywilnego, ma mo┼╝liwo┼Ť─ç dochodzenia naprawienia szkody, poniesionej przez to, ┼╝e liczy┼éa Pani na zawarcie umowy przyrzeczonej. Natomiast, gdyby umowa przedwst─Öpna zosta┼éa zawarta w formie aktu notarialnego, to na podstawie art. 390┬ž2, przys┼éugiwa┼éoby Pani prawo do dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej wbrew woli sprzedaj─ůcego.

Zmarli moi rodzice, z kt├│rymi od pi─Öciu lat zamieszkiwa┼éam w mieszkaniu sp├│┼édzielczym lokatorskim. W s─ůdzie mieszkanie, a raczej wk┼éady na nie przesz┼éy na mnie oraz mojego brata, kt├│ry chce si─Ö ich zrzec na moj─ů rzecz, bym mog┼éa pozosta─ç w mieszkaniu. Jak nale┼╝y post─ůpi─ç w tej sprawie?
Jolanta C.

Jako tzw. osoba bliska, posiada Pani uprawnienie do z┼éo┼╝enia wniosku o przyj─Öcie do sp├│┼édzielni oraz zawarcie umowy o ustanowienie sp├│┼édzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Brat powinien przenie┼Ť─ç na Pani─ů w┼éasno┼Ť─ç swojego wk┼éadu, najlepiej w formie darowizny. Wed┼éug ustawy o┼Ťwiadczenie darczy┼äcy (brata) powinno by─ç z┼éo┼╝one w formie aktu notarialnego, jednak┼╝e umowa darowizny zawarta bez tej formy staje si─Ö wa┼╝na, je┼Ťli przyrzeczone ┼Ťwiadczenie zosta┼éo spe┼énione. Ponadto w przeci─ůgu jednego roku powinna Pani z┼éo┼╝y─ç do sp├│┼édzielni deklaracj─Ö cz┼éonkowsk─ů z pisemnym zapewnieniem o gotowo┼Ťci zawarcia umowy o ustanowienie sp├│┼édzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik

Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”, ul. Radzymi┼äska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, tel. kom. 0515-134-071, 0500-020-048,
e-mail: kancelarialeximus@gmail.com


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL