Chciałabym kupić mieszkanie. W jakiej formie powinnam zawrzeć umowę przedwstępną. Czy wystarczy zwykła umowa pisemna? Co taka umowa mi gwarantuje?
Helena Z.
Umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości można zawrzeć zarówno w formie zwykłej pisemnej, jak i w formie aktu notarialnego. W pierwszym przypadku, w razie uchylania się sprzedającego od zawarcia umowy ostatecznej, kupujący, czyli Pani, zgodnie z art. 390§ 1 kodeksu cywilnego, ma możliwość dochodzenia naprawienia szkody, poniesionej przez to, że liczyła Pani na zawarcie umowy przyrzeczonej. Natomiast, gdyby umowa przedwstępna została zawarta w formie aktu notarialnego, to na podstawie art. 390§2, przysługiwałoby Pani prawo do dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej wbrew woli sprzedającego.
Zmarli moi rodzice, z którymi od pięciu lat zamieszkiwałam w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim. W sądzie mieszkanie, a raczej wkłady na nie przeszły na mnie oraz mojego brata, który chce się ich zrzec na moją rzecz, bym mogła pozostać w mieszkaniu. Jak należy postąpić w tej sprawie?
Jolanta C.
Jako tzw. osoba bliska, posiada Pani uprawnienie do złożenia wniosku o przyjęcie do spółdzielni oraz zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Brat powinien przenieść na Panią własność swojego wkładu, najlepiej w formie darowizny. Według ustawy oświadczenie darczyńcy (brata) powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednakże umowa darowizny zawarta bez tej formy staje się ważna, jeśli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Ponadto w przeciągu jednego roku powinna Pani złożyć do spółdzielni deklarację członkowską z pisemnym zapewnieniem o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”, ul. Radzymińska 34 lok. 6, Warszawa,
tel. (022) 215-69-84, tel. kom. 0515-134-071, 0500-020-048,
e-mail: kancelarialeximus@gmail.com