Wtorek, 26 WrzeÂnia 2023 Imieniny: Cypriana, Justyny, úucji

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Jak zmieni─ç nazwisko?

Jest to pytanie, kt├│re coraz cz─Ö┼Ťciej pada ze strony klient├│w Kancelarii. Czy ka┼╝dy mo┼╝e dokona─ç takiej zmiany? Na te i inne pytania udziel─Ö odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Wbrew powszechnemu mniemaniu nie ka┼╝dy mo┼╝e zmieni─ç nazwisko. Ograniczenia w tej kwestii wprowadza ustawa, kt├│ra stanowi, i┼╝ pe┼énoletni obywatel polski ma mo┼╝liwo┼Ť─ç zmiany nazwiska tylko wtedy, gdy umotywowane jest to wa┼╝nymi wzgl─Ödami. Za okoliczno┼Ť─ç uzasadniaj─ůc─ů ┼╝─ůdanie zmiany nazwiska uznano w szczeg├│lno┼Ťci przypadek, gdy kto┼Ť nosi nazwisko o niepolskim brzmieniu, posiadaj─ůce form─Ö imienia, o┼Ťmieszaj─ůce albo nielicuj─ůce z godno┼Ťci─ů cz┼éowieka. Dotyczy to r├│wnie┼╝ sytuacji, w kt├│rej wnioskodawca chce zmieni─ç dotychczasowe nazwisko na nazwisko, kt├│rego od wielu lat u┼╝ywa, albo powraca do nazwiska, kt├│re zosta┼éo zmienione. Aby dokona─ç takiej zmiany, nale┼╝y z┼éo┼╝y─ç stosowny wniosek do kierownika urz─Ödu stanu cywilnego, w┼éa┼Ťciwego ze wzgl─Ödu na miejsce pobytu sta┼éego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca – do kierownika urz─Ödu stanu cywilnego w┼éa┼Ťciwego ze wzgl─Ödu na ostatnie miejsce pobytu sta┼éego.
┼╗─ůdanie zmiany nazwiska zostanie uwzgl─Ödnione, je┼╝eli wnioskodawca nale┼╝ycie je uzasadni, to znaczy poda wa┼╝n─ů, z punktu widzenia jego oraz organu, przyczyn─Ö dokonania takiej zmiany. Nale┼╝y mie─ç jednak na uwadze fakt, i┼╝ nie mo┼╝na ┼╝─ůda─ç zmiany nazwiska na nazwisko historyczne, ws┼éawione na polu kultury i nauki, dzia┼éalno┼Ťci politycznej, spo┼éecznej albo wojskowej, chyba ┼╝e wnioskodawca posiada cz┼éonk├│w rodziny o tym nazwisku lub jest powszechnie znany pod tym nazwiskiem. Do op┼éaconego odpowiednio wniosku o zmian─Ö nazwiska, nale┼╝y do┼é─ůczy─ç dokumenty, kt├│rych rodzaj uzale┼╝niony jest m.in. od stanu cywilnego wnioskodawcy. Nale┼╝y pami─Öta─ç, i┼╝ zmiana nazwiska obojga rodzic├│w, poci─ůga za sob─ů zmian─Ö nazwiska ma┼éoletnich dzieci, z zastrze┼╝eniem jednak, i┼╝ w przypadku dziecka, kt├│re uko┼äczy┼éo lat 14, do zmiany wymagana jest jego zgoda.
Podstawa prawna: Ustawa o zmianie imion i nazwisk (Dz. U. 63.59.328 ze zm.): Art. 2
i Art.5.
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Doradztwa Prawnego „Leximus”, Warszawa, ul. Radzymi┼äska 34 lok. 6
tel. 500-020-048, 515-134-071, e-mail: kancelarialeximus@gmail.com


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL