Kwitną róże krzewiaste i pnące, fuksje, tawuły, budleja Dawida, hortensje, aralia, hibiskus.
Kończą kwitnienie kasztanowce: drobnokwiatowy i krwisty.
W sierpniu zaczyna się sezon sadzenia liściastych ozdobnych krzewów zimotrwałych, takich jak różaneczniki (rododendrony, azalie).
Możemy przesadzać drzewa i krzewy iglaste (np. cyprysiki, jałowce, tuje), które zakończyły fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy odżywką.
Rozmnażamy drzewa iglaste poprzez sadzonki - najlepiej będą się ukorzeniać młode, jednoroczne wierzchołki pędów z piętką – częścią starszej gałązki.
Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki pół zdrewniałe.
Kończymy nawożenie drzew i krzewów liściastych, żeby zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Przycinamy żywopłoty, aby się zagęszczały już w dolnej części - zwłaszcza żywotniki (tuje).
Możemy kształtować, poprzez cięcie, drzewa i krzewy liściaste i iglaste – derenie, jałowce, cyprysy itp
Białe lilie (józefiny) w sierpniu najlepiej rozsadzać zanim wytworzą nowe rozety liści. Cebule sadzi się płytko - na głębokości 10 cm od górnego wierzchołka cebuli. Mogą rosnąć w tym samym miejscu 4-5 lat, a przy przesadzaniu można je od razu rozmnożyć - oddzielić od cebuli matecznej cebule przybyszowe.
Szafirki lubią glebę o odczynie obojętnym. Nie przeszkadza im częściowe zacienienie - doskonale rosną pod drzewami. Bezpośrednio po wykopaniu cebulki trzeba od razu posadzić na nowe miejsce (w rozsadzie, co 10 cm, na głębokości 6-8 cm lub grupami).
W pochmurne dni można dzielić i przesadzać niskie byliny skalniakowe – goździki, fiołki, płomyk szydlasty, rojniki i rozchodniki, stokrotki, żagwin itp.
Barwinek, płomyk szydlasty, gęsiówkę i ubiorek wiecznie zielony można rozmnażać z piętki (młody pęd razem z kawałkiem pędu zeszłorocznego).
W sierpniu przesadzamy na rabaty wysiane w rozsadniku rośliny dwuletnie - dzwonki ogrodowe w rozstawie 30x30 cm, goździki 25x25 cm, bratki i niezapominajki - 20x15 cm.
Przycinamy silnie rozwijające się rośliny wodne, żeby utrzymać stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnić jej czystość. Możemy profilaktycznie dodać do wody biopreparat TRIGGER 3, aby przy pomocy bakterii i enzymów, uzyskać równowagę biologiczną w zbiorniku. Preparat jest nieszkodliwy dla roślin i zwierząt wodnych.