Pitek, 9 Czerwca 2023 Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sawoja

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Ważne informacje dotyczące PIT-u

Co to jest PIT-WZ?
PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Za jego pomocą prześlesz do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np.
z tytułu przysługującej ci ulgi na dzieci, wydatków, które poniosłeś na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PITWZ przygotuje zeznanie podatkowe.
Jakie są korzyści ze złożenia PIT-WZ?
W ten sposób oszczędzisz czas i minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego
i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy wypełni za ciebie zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie ci nie więcej niż kilka minut.
Kto może skorzystać z PIT-WZ?
Możesz złożyć PIT-WZ, jeśli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i uzyskujesz dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Jak złożysz PIT-WZ i jak go podpiszesz?
Wniosek o sporządzenie zeznania możesz złożyć wyłącznie elektronicznie. Zrobisz to za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje albo bankowości elektronicznej (wybranego banku krajowego lub – w przyszłości – spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).
Jeśli składasz PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje to pamiętaj, aby podpisać go za pomocą:
kwoty przychodu za rok 2015 lub
podpisem elektronicznym.
Jeśli składasz wniosek za pośrednictwem Portalu Podatkowego, będziesz go mógł podpisać również profilem zaufanym. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING.
Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę banku (w przyszłości również spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej) skorzystaj z danych uwierzytelniających, które bank lub kasa stosują do weryfikacji
w drodze elektronicznej posiadacza rachunku.
Czy wniosek PIT-WZ może być złożony przez pełnomocnika?
Nie. Wniosek PIT-WZ może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną.
Jakie dane wpisujesz do PIT-WZ?
Dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to także dane małżonka) oraz informacje:
o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych), czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej,
o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci (gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi jest wyższa od kwoty odliczonej chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci możesz uzyskać zwrot do wysokości wykazanych w PIT-WZ składek),
o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci
o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcesz przekazać jej 1% podatku należnego
o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu twojego zeznania podatkowego.
Do kiedy złożysz PIT-WZ?
Wniosek, w zakresie dochodów za 2016 r., możesz złożyć między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.
Gdzie znajdziesz przygotowane zeznanie podatkowe?
Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez ciebie
we wniosku PIT-WZ adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do sporządzonego zeznania podatkowego. Po kliknięciu w link oraz wprowadzeniu kodu otrzymanego wraz z linkiem będziesz mieć dostęp do swojego zeznania podatkowego w systemie teleinformatycznym.
Możesz zaakceptować lub odrzucić przedstawione zeznanie. Masz na to czas do upływu terminu składania zeznań - w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli nie podejmiesz w tym terminie żadnych czynności, twoje zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
Czy możesz poprawić zeznanie?
Tak, możesz złożyć korektę zeznania. Jeśli chcesz je poprawić, samodzielnie przygotuj korektę.
Co to jest PIT-OP?
PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Może je złożyć emeryt lub rencista, jeśli chce przekazać 1% swojego podatku dla wybranej OPP. Na podstawie tego oświadczenia urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji kwotę 1% podatku.
Kto może złożyć PIT-OP?
Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A, a chcesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, to możesz to zrobić składając PIT-OP.
Kiedy mogę złożyć PIT-OP?
Oświadczenie PIT-OP możesz złożyć od 15 marca do 2 maja 2017 r.
Jeśli chcę złożyć PIT-OP elektronicznie to jak to zrobić?
Oświadczenie PIT-OP elektronicznie można złożyć wypełniają formularz udostępniony na Portalu Podatkowym (formularz online, formularz interaktywny, korzystając z aplikacji e-Deklaracji Desktop), jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Składając elektronicznie możesz podpisać oświadczenie bezpłatnym podpisem – kwotą przychodu z zeznania lub rozliczenia rocznego za rok 2015 lub profilem zaufanym ePUAP. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING.
Jeśli składasz PIT-OP przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.
Czy PIT-OP składany elektronicznie może być podpisany przez pełnomocnika?
Nie. Wniosek PIT-WZ elektronicznie może być złożony tylko przez podatnika będącego osobą fizyczną.
Jakie są korzyści ze złożenia PIT-OP?
W ten sposób oszczędzisz czas i nie musisz wypełniać całego zeznania podatkowego. W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. I tyle – resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.
Czy złożenie jest obowiązkowe?
Nie jest obowiązkowe, ale jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku OPP, to nie ma prostszego sposobu niż PIT-OP.


Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL