Gdy skóra staje się bardzo sucha, traci swoją miękkość, elastyczność i młody wygląd. Jest szorstka i swędząca, może być pomarszczona, świecąca i łuskowata.
Nowe komórki skóry ciągle powstają w warstwie między naskórkiem a skórą właściwą. Powoli przesuwają się ku zewnętrznej warstwie skóry, niosąc ze sobą wilgoć z niżej położonej skóry właściwej. Starzejące się komórki giną i złuszczają się, w miarę jak nowe zajmują ich miejsce. Ten proces odnowy trwa przez całe życie, ale zdolność skóry do utrzymania wilgoci zmniejsza się z wiekiem. Skóra staje się sucha, kiedy woda paruje szybciej niż jest uzupełniana. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie w miarę starzenia, wytwarzania łoju, który zawiera tłuszcze hamujące parowanie.
Inne powody suchości skóry to przegrzewanie pomieszczeń, stosowanie mydeł i środków czyszczących, częste kąpiele w gorącej wodzie, nadmierne opalanie, suchy i wietrzny klimat. Zmiany hormonalne, zwłaszcza zmniejszone wytwarzanie estrogenów w okresie menopauzy, także powodują suchość skóry.
Suchość skóry zazwyczaj dostrzegamy gołym okiem. Jeśli jednak skóra stanie się bardzo sucha u młodej osoby i do tego pojawi się swędzenie, należy wykonać badania, aby wykluczyć chorobę.
Jak postępować w przypadku suchej skóry?
Pomogą masaże z użyciem olejków. Zmniejszą parowanie wody i zwiększą napływ krwi do skóry, przez co będzie lepiej odżywiona.
Zabiegi na ciało z użyciem maseczek, kremów, serum oraz aparatów kosmetycznych ujędrnią skórę.
Wskazana jest kuracja witaminowa (witaminy C, D i E). Polecany jest skrzyp polny w celu oczyszczenia organizmu oraz dostarczenia krzemu.
Regularne ćwiczenia zwiększą napływ krwi do skóry. Ogranicz lub zrezygnuj z palenia papierosów. Bierz krótkie natryski. Kąpiel w wannie w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwki.
Unikaj kosmetyków ściągających na bazie alkoholu. Zimą unikaj przegrzanych pomieszczeń.
Zapraszam na zabieg: oksybrazja tlenowa.
Hanna Kasztelan