We wrześniu zmarła moja matka. Jestem jedyną spadkobierczynią. Moja mama na pewno miała jakieś długi, jednak nie wiem, ile tego było. Obawiam się, że długi mogą być większe od wartości mieszkania, które mama zostawiła. Słyszałam, że w październiku zmieniły się przepisy i nie będę odpowiadała za długi mamy. Czy to prawda?
Karolina G.
Owszem 18 października br. znacząco zmieniły się przepisy w zakresie prawa spadkowego, jednak zmiana nie oznacza, że spadkobiercy nie będą odpowiadali za długi spadkowe.
Tak, jak dotychczas, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Po zmianie przepisów, brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Do czasu zmiany przepisów, brak oświadczenia powodował przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi do wartości czynnej spadku, a więc spadkobierca odpowiadał za nie całym swoim majątkiem.
Obecne rozwiązanie jest korzystniejsze, gdyż odpowiedzialność za długi ograniczona została do wartości aktywów spadku, i to bez konieczności składania jakiegokolwiek oświadczenia w zakresie sposobu przyjęcia spadku.
Nowych przepisów nie stosuje się jednak do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie zmian. Spadek zaś otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
W Pani sytuacji, zastosowanie znajdą więc dotychczasowe przepisy. Oznacza to, że aby mogła Pani ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi matki do wartości czynnej spadku, konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Może Pani również złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, może Pani złożyć tylko w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tytule swego powołania.
Podstawa prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 539).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048