Jestem w czwartym miesiącu ciąży. Jestem zatrudniona od 3 miesięcy na czas określony, ale umowa kończy mi się w przyszłym miesiącu. Pracodawca już zorientował się, że jestem w ciąży i powiedział, że nie zawrze ze mną kolejnej umowy, bo taki pracownik w ciąży to tylko problem. Obawiam się, że jeżeli nie będę miała kolejnej umowy, to zostanę bez środków do życia. Co mam zrobić?
Monika W.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa o pracę zawarta na czas określony przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Oznacza to, że pracodawca nie może nie przedłużyć z Panią umowy, ponieważ zmiana następuje z mocy prawa. Co prawda w dniu porodu utraci Pani status pracownika i w związku z tym, nie będzie przysługiwało prawo do urlopu macierzyńskiego, ale nie oznacza to, że zostanie Pani pozbawiona świadczeń. Zgodnie bowiem z brzmieniem art.30 ust.4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczonej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę, zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami, została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.
Oznacza to, że pomimo utraty statusu pracownika, wypłacany będzie Pani zasiłek macierzyński, który wynosić będzie 100 procent podstawy jego wymiaru.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502), Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048