Mój były mąż bardzo długo nie płacił alimentów na dzieci. Ostatnio otrzymałam wyrok rozwodowy zasądzający również alimenty, a przez czas trwania sprawy, tj. od listopada 2014 roku mąż płacił alimenty w ramach zabezpieczenia. Jednak tak naprawdę przez 8 miesięcy sama musiałam utrzymywać dzieci, czyli od momentu, kiedy mąż wyprowadził się z domu, tj. od marca 2014 roku, do momentu wydania zabezpieczenia. Czy mogłabym żądać zasądzenia alimentów wstecznych, czy już się przedawniły?
Klaudia C.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, roszczenia alimentacyjne przedawniają się w terminie trzyletnim. Nie oznacza to jednak, że można żądać zasądzenia alimentów wstecz w każdym przypadku.
Alimenty służą zaspokojeniu bieżących potrzeb, więc alimentów za czas ubiegły mogłaby Pani domagać się tylko w przypadku, gdy z tego okresu pozostały jakieś niezaspokojone potrzeby dzieci. Oczywiście fakt ów należy udowodnić. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc wystąpienie przez Panią z roszczeniem tzw. regresowym. Zgodnie z brzemieniem art. 140 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania - nie będąc do tego zobowiązana, albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności, byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami - może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić.
Powyższe oznacza, że może Pani żądać od byłego męża zwrotu odpowiedniej części kosztów utrzymania dzieci za okres wskazany w pytaniu. Ustalając kwotę zwrotu, sąd będzie brał pod uwagę wysokość spełnionych przez Panią świadczeń, a także Pani możliwości zarobkowe i majątkowe, przy uwzględnieniu tych możliwości Pani byłego męża.
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048