Moja żona odeszła do innego mężczyzny. Nie przyjeżdża do dzieci, nie daje mi pieniędzy na ich utrzymanie. Na razie mi starcza, bo miałem odłożone pieniądze, ale obawiam się, że w końcu mi nie wystarczy. Zamierzam złożyć pozew o rozwód. Czy do czasu zakończenia postępowania sądowego nie dostanę od żony żadnych pieniędzy na dzieci?
Paweł D.
W pozwie o rozwód powinien Pan zawrzeć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas toczącego się postępowania. W sprawach o alimenty, zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. Regułą jest, że Sąd nakazuje zapłatę okresowo.
W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia, a zatem należy wskazać, że zapłata alimentów jest niezbędna. Sąd bierze pod uwagę potrzeby dzieci i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Należy wskazać wysokość kosztów utrzymania dzieci (żywność, odzież, mieszkanie wraz z mediami, szkoła, pomoce naukowe, zajęcia pozalekcyjne), a Sąd zazwyczaj podzieli je na połowę.
Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia alimentów jest tytułem wykonawczym, co oznacza, że w przypadku, gdy zobowiązany nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, można udać się do komornika, który rozpocznie egzekucję. Należy zaznaczyć, że pozew o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów, powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego, dlatego wskazane jest, aby sporządzenie zlecić profesjonaliście.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296), Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59).
Dominika Abramowska-Irzyk
radca prawny
Kancelaria Praska
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom. 600-982-647