Zmarszczki powstają wraz z upływem czasu. Znacznie szybciej tworzą się na skórze suchej. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, tryb życia, ogólny stan zdrowia.
Brak snu, częste przebywanie w zadymionych, suchych pomieszczeniach, picie alkoholu, palenie papierosów, przyspieszają tworzenie się zmarszczek.
Przedwczesne zmarszczki pojawiają się też, gdy mimika twarzy jest zbyt żywa, sposób trzymania głowy i szyi nieprawidłowy, wadliwa pozycja podczas snu. Mięśnie skóry twarzy i szyi są delikatniejsze niż innych partii ciała.
Zmarszczki na szyi występują nawet u ludzi bardzo młodych, częściej pojawiają się na długich szyjach. Powodem jest zła pozycja "noszenia szyi", chodzenie z opuszczoną głową, podpieranie szyi ręką.
Pionową zmarszczkę między brwiami najczęściej zawdzięczamy marszczeniu brwi i czoła. Zmarszczki na czole lub nad brwiami tworzą się na skutek mimicznego unoszenia brwi lub podpierania skroni. Częste marszczenie nosa może spowodować drobne lecz powtarzające zmarszczki na jego nasadzie i bokach. Zmarszczki na powiekach dolnych, górnych i wokół oczu powstają wówczas, gdy mamy zwyczaj pocierania oczu i nadmiernego uciskania rękoma.
Najbardziej postarzają zmarszczki wokół ust oraz linia smutku. W dużym stopniu sprzyja im palenie papierosów, zaciskanie i zagryzanie warg. Linia smutku pogłębia się przy ubytkach w uzębieniu. Podwójny podbródek szybciej się utworzy, gdy będziemy opierać brodę niemal na szyi oraz przyciskać policzki rękoma.
Ważną rzeczą jest opanowanie mimiki. Trzeba w lustrze dokładnie przestudiować swoją twarz, zapamiętać mimiczne grymasy i starać się ich wystrzegać.
Poświęćmy trochę czasu na gimnastykę. Wiadomo, że gimnastyka ciała powoduje jędrność mięśni, przeciwdziała wiotczeniu skóry, po prostu przedłuża młodość.
Gimnastyka twarzy jest wskazana i przynosi rezultaty, gdy jest wykonywana systematycznie. Wykonując kilka prostych ćwiczeń przeciwdziałamy powstawaniu zmarszczek, a nawet pozbywamy się już istniejących.
Ćwiczmy szeroki uśmiech przynajmniej około 10 razy w serii. Otwierajmy usta i przesuwamy dolną szczękę z jednej strony ku drugiej. Siedząc w pozycji wyprostowanej wykonujmy krążenia głową w jedna i drugą stronę. Wymawiajmy wyraźnie litery o, u, x.
Zataczamy koła oczami. Patrzymy jak najdalej raz w prawo, raz w lewo, przy nieruchomej głowie.
Im częściej ćwiczymy, tym lepsze rezultaty.