Mój mąż złożył pozew o rozwód. Od wielu lat nie mieszkamy już razem. Tak naprawdę nie wiem, czy mój mąż nie zaciągnął jakichś długów i czy nie będę musiała ich spłacać. Poza tym, zarabiam lepiej od mojego męża i nie chciałabym, żeby dostał cokolwiek z tego, co nabyłam po tym, jak się ode mnie wyprowadził. Czy mogę żądać w wyroku rozwodowym orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną?
Katarzyna W.
Zgodnie z brzmieniem art. 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro) wskazuje, że rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.
Oznacza to, że może Pani żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Jednak niedopuszczalne jest dochodzenie jednym pozwem żądania orzeczenia rozwodu oraz zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną. Aby można było ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną, powinna Pani wytoczyć odrębne powództwo przed sądem rejonowym.
Musi Pani jednak pamiętać o tym, że pozew taki może Pani złożyć tylko do momentu uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Takie stanowisko prezentowane jest przez Sąd Najwyższy, który w jednej ze swoich uchwał stwierdził, iż „uprawomocnienie się wyroku orzekającego rozwód wyłącza dopuszczalność orzekania przez sąd na podstawie art. 52 § 2 kro o ustaniu wspólności majątkowej z mocą wsteczną.”
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048