Od 8 lat pracuję w jednym miejscu. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ mój pracodawca ma poważne problemy finansowe, likwiduje moje stanowisko pracy i złożył mi wypowiedzenie umowy o pracę z tego powodu. Mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Od razu zacząłem szukać nowej pracy i szybko ją znalazłem, ale nowy pracodawca chce, abym stawił się do pracy za dwa tygodnie, a do końca okresu wypowiedzenia pozostało mi półtora miesiąca. Czy mogę zacząć pracę nową pracę i przestać przychodzić do poprzedniej?
Adrian C.
Świadczenie pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Jeżeli więc w okresie wypowiedzenia przestanie Pan stawiać się do pracy, zostanie to potraktowane jako porzucenie pracy, co stanowi z kolei naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie zachowanie może być przyczyną zwolnienia tzw. dyscyplinarnego, czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma oczywiście swoje konsekwencje. Po pierwsze w świadectwie pracy zostanie wskazane, iż stosunek pracy został rozwiązany z winy pracownika, co może utrudnić Panu w przyszłości znalezienie pracy. Po drugie, jeżeli z powodu porzucenia przez Pana pracy, pracodawca poniesie szkodę, będzie mógł domagać się od Pana odszkodowania.
Najlepszym rozwiązaniem w Pańskiej sytuacji jest więc próba porozumienia się z pracodawcą w kwestii zwolnienia Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia lub też skrócenia okresu wypowiedzenia za zgodą obu stron.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.98.21.94).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048