Kilka miesięcy temu skończyłem szkołę. Długo nie mogłem znaleźć pierwszej pracy, ale dwa miesiące temu w końcu ją znalazłem i podpisałem umowę na cały etat z moim pracodawcą. Zastanawiam się, kiedy będę mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze. Czy to prawda, że urlop należy mi się dopiero po 6 miesiącach pracy?
Maciej R.
Nie jest to prawdą. Sześciomiesięczny okres zatrudnienia w odniesieniu do urlopu wypoczynkowego jest istotny tylko z punktu widzenia pracowników tymczasowych.
Z Pana pytania wynika zaś, iż umowę podpisał Pan z pracodawcą, a nie z agencją pracy tymczasowej. Skoro więc nawiązał pan stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, prawo do urlopu wypoczynkowego kształtuje się następująco. Skoro podjął Pan pracę po raz pierwszy, w tym roku kalendarzowym, uzyskuje Pan prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego Panu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywać Pan będzie w każdym następnym roku kalendarzowym.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy natomiast od okresu zatrudnienia, bez względu na przerwy, jakie w nim występowały. Jeżeli jest Pan zatrudniony krócej niż 10 lat przysługujący Panu urlop wynosi 20 dni. Wymiar ten zwiększa się do 26 dni, jeżeli byłby Pan zatrudniony co najmniej 10 lat.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, w zależności od posiadanego przez pracownika wykształcenia, dolicza się od 3 do nawet 8 lat.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.98.21.94).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048