Pracodawca zwolnił mnie z pracy w trybie dyscyplinarnym, bez wypowiedzenia. Zarzuty kierowane w stosunku do mojej osoby są nieprawdziwe. Czego mogę się domagać od pracodawcy w sądzie, bo zamierzam oczywiście skierować sprawę do sądu?
Mirosław J.
Oczywiście pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.
O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
Odszkodowanie, o którym mowa, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeżeli rozwiązano umowę o pracę, zawartą na czas określony albo na czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.
Co niezwykle istotne zgodnie z wyrokiem TK z dnia 27 listopada 2007 roku, ograniczenia wysokości odszkodowania wynikające z powyższych wywodów, nie mogą ograniczać roszczeń odszkodowawczych związanych z bezprawnym rozwiązaniem umowy.
Jeżeli więc w wyniku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę, nie będzie Pan mógł znaleźć zatrudnienia z powodu trybu rozwiązania tej umowy, to będzie Pan mógł dochodzić pełnego odszkodowania na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego. Będzie Pan musiał jednak udowodnić, w jakim rozmiarze poniósł Pan szkodę oraz wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą, a bezprawnym rozwiązaniem umowy o pracę.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U.98.21.94).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
ul. Francuska 26 lok. 11
Warszawa
tel. (22) 225-26-97
kom.500-020-048