Jestem właścicielem mieszkania, które chciałbym wynajmować. Planuję podpisać umowę najmu. Jak w najprostszy sposób można rozliczyć się z podatku. Nie chciałbym prowadzić żadnych ksiąg.
Mariusz N.
Wynajmując mieszkanie należy liczyć się z tym, że od uzyskanego przychodu trzeba zapłacić podatek. Nie jest konieczne jednak w Pana wypadku rejestrowanie działalności gospodarczej. Kwalifikując najem, jako odrębne źródło przychodu, ma Pan możliwość wyboru pomiędzy dwiema formami opodatkowania: ryczałtem oraz zasadami ogólnymi. Ryczałt to opodatkowanie przychodu, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu i odpisów amortyzacyjnych. Obecnie najem opodatkowany jest jedną stawką 8,5% niezależnie od wysokości dochodu. Należy pamiętać zawsze o tym, że zapisy w umowie najmu mogą zaważyć na wysokości podatku. Dlatego konieczne jest jasne określenie, co jest opłatą z tytułu najmu, a co kosztem ponoszonym przez najemcę z tytułu użytkowania mieszkania (rachunki za gaz, prąd, wodę, czynsz). Gdy ustalimy w umowie jedną kwotę (równą sumie tych kosztów) będzie ona stanowiła dla fiskusa przychód, a więc podstawę opodatkowania w przypadku opłacania podatku w formie ryczałtu. Jeżeli natomiast wybrałby Pan zasady ogólne, to podstawą opodatkowania będzie dochód – czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Przy tej formie opodatkowania obowiązują stawki progresywne w wysokości 18% i 32%. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć można m.in. odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości itd. Jako koszt zakwalifikować można również wydatki poniesione na wyposażenie (np. meble) i remont mieszkania. Zazwyczaj są to znaczne kwoty, co może spowodować, że fiskus w danym roku nie będzie miał podstaw do pobrania podatku.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930), Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
tel. 500-020-048
e-mail: kancelaria@leximus.pl