Rok temu zostałem przyłapany w sklepie spożywczym na kradzieży. Zostałem skazany na grzywnę, którą zapłaciłem. Od tamtego czasu wiele się w moim życiu zmieniło, staram się żyć uczciwie i chciałbym znaleźć pracę, ale obawiam się, że pracodawca zażąda ode mnie zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Kiedy moje wykroczenie zostanie usunięte z tego rejestru?
Andrzej S.
Okoliczność ukarania pana grzywną nie zostanie w ogóle wpisana do Krajowego Rejestru Karnego. W rejestrze gromadzi się, co prawda dane o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia, ale tylko tych, na które została nałożona kara aresztu.
Skoro został pan ukarany tylko grzywną, to informacja ta nie zostanie ujawniona w rejestrze. Jednak w świetle prawa będzie pan traktowany, jako osoba karana, jednak fakt ten nie będzie nigdzie odnotowany.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatarcie skazania, a więc uznanie ukarania za niebyłe, następuje po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Jeżeli jednak ukarany przed upływem tego okresu popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.
Co istotne, jeżeli orzeczono środek karny (np. obowiązek naprawienia szkody, nawiązka itp.) uznanie ukarania za niebyłe nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania.
Podstawa Prawna: Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym z dnia 24 maja 2000 r. (Dz.U. z 2008 nr 50 poz. 292 ), Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12 poz. 114).
Kalina Kisiel-Bartoszewicz
prawnik
Kancelaria Prawna Leximus
tel. 500-020-048
e-mail: kancelaria@leximus.pl