Piątek, 3 Kwietnia 2020 Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Czy przetrwają czerwoni patroni?
27-04-2017 14:45

Powiększ zdjęcieUrząd Miejski ogłosił konsultacje społeczne, w których pod ocenę mieszkańców poddany został projekt uchwały w sprawie ustalenia nazwy ulicy biegnącej w kierunku południowym od ul. Nowowiejskiej do ul. Olimpijskiej. Proponowana nazwa to ulica Mieczykowa. Nikt w urzędzie natomiast nie zajął się jeszcze zmianą nazw ulic o komunistycznych konotacjach. Choć czasu na to zostało niewiele.
Projekt uchwały jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta, w Biuletynie Informacji Publicznej, oraz na platformie konsultacyjnej https://konsultacje.sochaczew.pl. Opinie na ten temat można składać do 1 maja w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta oraz drogą elektroniczną poprzez platformę konsultacyjną www.konsultacje.sochaczew.pl.
Przy okazji przypominamy władzom miasta, że te mają tylko cztery miesiące na zmianę nazw ulic, których patronami są osoby, organizacje oraz wydarzenia, lub daty symbolizujące komunizm czy inny ustrój totalitarny. I choć w innych samorządach przygotowano już uchwały zmieniające nazwy ulic, to w Sochaczewie, jak wynika z naszych informacji, nikt o tym jeszcze nie pomyślał.
Tymczasem według obowiązującej ustawy zmiana patronów powinna nastąpić do września 2017 roku. Zmiana ma dotyczyć nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Dodajmy, że w ustawie stwierdzono także, że za takie nazwy uważa się również te odwołujące się do „osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.
Dlatego chyba już pora ogłosić konsultacje społeczne dotyczące nowych patronów, aby w tej sprawie mogli wypowiedzieć się mieszkańcy Sochaczewa. Jeżeli tak się nie stanie i władze miasta nie podejmą żadnych działań, to zrobi to wojewoda po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej. Na wydanie takiej decyzji będzie miał czas do końca 2017 roku. Problem jednak w tym, że może to pociągnąć za sobą, choć nie musi, nadawanie ulicom nazw nie mających nic wspólnego z Sochaczewem lub osobami oraz wydarzeniami z terenu naszego powiatu, które należałoby upamiętnić w formie nazwy ulicy, placu lub obiektu.
Należy także wspomnieć o tym, że zmiana nazwy ulicy nie wpłynie na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka dana osoba legitymująca się nim, będzie ważny dotąd, dopóki nie upłynie jego termin ważności. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat. Dlatego mieszkańcy mogą być spokojni, ponieważ w związku ze zmianą patrona ich ulicy nie poniosą żadnych kosztów.
Problemy dotkną jedynie przedsiębiorców, którzy będą musieli dokonać na własny koszt zmiany m.in. pieczątek czy druków firmowych.
Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak


(0 głosów)
  
komentarze (2)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Jansoch
Jansoch
Powiększ zdjęcieImię: Jan
Nazwisko: Łukaszewicz
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: --
Miejscowość: Sochaczew
Zarejestrowany:
13-02-2009 10:26
O mnie: jestem z Boryszewa
Napisanych komentarzy: 1100
 napisał(a):
2017-05-14 11:11:04
Zapowiada się że wkrótce ,,Jasny Szlag ' trafi nadane nazwy obiektom komunistycznych patronów. Spodziewać by się mogło że w związku z tym przedsięwzięciem na wieki wieków w gruzach legną komunistyczne idee niczym ,,Fabryka Jedwabiu Sztucznego w Chodakowie.'
Nadciąga nowa żółtoczerwona komunistyczno-kapitalistyczna międzynarodowa hybryda. Jawią się nowi wspanialsi, lepsi komuniści. Budowane jest Nowe Jedwabne tz. Nowy Jedwabny Szlag, potężnej kolejowej magistrali dostawczej, która to ma przynieść dobrobyt i rozkwit gospodarki komunistycznego państwa. Ponoć miała ona przebiegać w samym centrum zburzonej cegielni Boryszewa. Dla upamiętnienia tak wiekopomnej chwili i jakże dziejowego w globalnej skali wydarzenia, proponowałbym nadanie nazwy ,,Nowy Jedwabny Szlag' dzielnicy Chodakowa lub Boryszewa, jak też i nazwanie przynajmniej jednego ronda jak i jednej z ulic miasta. Na Cześć Pamięci i Zacieśnienia Bratnich Owocnych Stosunków z Komunistyczną Chińską Republiką Ludową i Budową Dobrobytu Łączącego Obojga Narody,

robroy
robroy
Powiększ zdjęcieImię: Zdzisław
Nazwisko: Takisobie
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: --
Miejscowość: Sochaczew
Zarejestrowany:
07-03-2014 19:55
O mnie: w moim życiorysie nie ma nic ciekawego
Napisanych komentarzy: 218
 napisał(a):
2017-04-30 15:43:44
Hanna Sawicka, właściwie Hanna Krystyna Szapiro, pseudonim Hanka (ur. 19 grudnia 1917 w Krakowie, zm. 18 marca 1943 w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, pierwsza przewodnicząca Związku Walki Młodych.
no kto ją ruszy?antysemityzm?

Reklamy

Copyright © 2006 - 2020 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL