Niedziela, 5 Lipca 2020 Imieniny: Antoniego, Bartomieja, Karoliny

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
LICZĄ NA DOTACJE I AURĘ
22-03-2017 15:42

Powiksz zdjcieW gminie Nowa Sucha ruszył kolejny etap związany z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Plan inwestycyjny jest duży, ale przetargi na wykonanie prac nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Jak zapowiada wójt Maciej Mońka, nastąpi to lada dzień.

– Zainteresowanie tymi inwestycjami było bardzo duże. Zgłosiło się sporo firm. Sprawa jednak rozstrzygnie się dopiero na dniach, gdyż potrzebne było uzupełnienie niektórych dokumentacji i ofert. Nie wpływa to na wysokość finansową ich propozycji, ale potrzebne były uściślenia i poprawki. Na przykład uwzględnienie, że jeden z budynków ma inną stawkę VAT – mówi Maciej Mońka.

Trzy w jednym

Przetarg na wykonanie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej został podzielony na trzy segmenty. Każdy z nich rozstrzygany będzie osobno.
W pierwszym segmencie rozpatrywana jest termomodernizacja budynków OSP w Kozłowie Szlacheckim, Nowej Suchej i Antoniewie. Będą to głównie prace polegające na ociepleniu obiektów. Zadania te były planowane od dawna, ale jak zaznacza wójt, są dość kosztowne i dopiero w sytuacji, gdy jest możliwość skorzystania z dużej dotacji na ten cel, prace mogą być zrealizowane. Kwota dofinansowania to około 85 procent. Gmina dokłada resztę. Na ten cel przeznaczone jest w pierwszym segmencie ponad 416 tysięcy złotych brutto. Swoje oferty zgłosiło pięć firm, w tym jedna z Sochaczewa, a reszta spoza powiatu sochaczewskiego.
W drugim segmencie na prace termomodernizacyjne zgłosiło również pięć firm. W gminie zarezerwowano na inwestycje prawie 470 tysięcy złotych brutto. Tu ma być wykonany pełen zestaw prac związanych z instalacją gazową. Ma być zamontowana nowa kotłownia, oraz system centralnego ogrzewania wraz z pompami cieplnymi. Ostatni z przetargów dotyczy wykonania instalacji fotowoltaicznej w budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Suchej.
– Liczymy, że zaraz po rozstrzygnięciu prace ruszą, gdyż wszystko jest już gotowe. Dodatkowo staramy się zdobyć środki na wykonanie dachu OSP w Antoniewie. Wtedy ten obiekt byłby wraz z wcześniejszymi pracami dobrze zabezpieczony na dłuższy czas – dodaje wójt Mońka.
Na terenie gminy Nowa Sucha działają cztery jednostki OSP. Jak zaznacza wójt, inwestowanie w nie jest konieczne, gdyż placówki te rozwijają się dynamicznie i przybywa młodych ochotników. Jednostki w operacjach ratowniczych są też dobrze wykorzystywane. Tak więc inwestowanie w nie ma sens.

Oczyszczalnia i drogi

– Chcemy jak najszybciej ruszyć z kolejnym etapem budowy oczyszczalni w Kozłowie Biskupim. Składamy właśnie dwa wnioski o wsparcie inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumentacja jest gotowa, a mając dotacje moglibyśmy od razu ruszyć z pracami – zaznacza Maciej Mońka.
Na razie, po zimie priorytetem w gminie są drogi, które w tym roku znacznie ucierpiały z powodu aury – gwałtownych skoków temperatur i dużej wilgotności.
– Części inwestycji przed zimą nie zdążyliśmy wykonać i trzeba je dokończyć. Jednak póki co musimy poczekać, aż wszystko dobrze obeschnie, bo ciężki sprzęt mógłby teraz ugrzęznąć. Grunt jeszcze trochę jest podmokły – dodaje wójt.
– Liczę zatem na to, że obiecane dokończenie zostanie niebawem wykonane – mówi Alicja Chłystek, sołtys z Kozłowa Biskupiego – Asfalt po wykonaniu kanalizacji na drodze został mocno zdewastowany. Uważam, że firma, która kładła kanalizację, powinna zadbać o naprawę tego, co sama zniszczyła.
Wniosek został przyjęty i obiecano, że firma zostanie zobowiązana do napraw. Sołtysi zgłaszali też, aby przy odbiorze inwestycji władze gminne zwracały uwagę na to, w jakim stanie firmy pozostawiają po sobie teren, czy nie jest zaśmiecony. Alicja Chłystek apelowała, by gmina zobowiązała posiadaczy nieruchomości do dbania o nie. Jednak tu jest problem, gdyż część gruntów jest niezamieszkałych, a właściciele odwiedzają je sporadycznie, traktując ziemię jedynie jako lokatę kapitału.
– Możemy jako radni tylko prosić ich o to, aby zadbali o swą własność. Również urząd gminy niewiele tu może zrobić – dodał Mariusz Mikulski, przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2020 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL