Wtorek, 26 Wrzenia 2023 Imieniny: Cypriana, Justyny, ucji

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Przyprowadź innych do Jezusa
22-03-2017 15:22

Jak informuje nas ewangelista: „Żydzi bowiem nie utrzymują stosunków z Samarytanami”. Między nimi panowała nienawiść. A jednak Jezus z Nazaretu tyle czasu poświęca Samarytance, ucząc nas miłości do naszych nieprzyjaciół.
„Dla nas ta rozmowa to wzór, jak mamy przemawiać do ludzi, którzy nam są dalecy i niechętni. Popatrzcie: te dwie osoby się porozumiały. Samarytanka ma pewne zastrzeżenia, pyta Jezusa: czy ty jesteś mądrzejszy od naszego praojca Jakuba? A Jezus z tego powodu wcale na nią nie wrzeszczy. Mówi jej nawet: - Dobrze powiedziałaś, miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. Kto inny by pewnie warknął: - Suko jedna, ja ci pokażę!
Jezus jej nie kopie, On z nią rozmawia! Jaka z tego nauka dla nas? Nie szukaj w drugim człowieku od razu diabła, nie potępiaj go. Nie mów bliźniemu: - Ty szubrawcu, ty masonie, ty Żydzie. Jeśli w ten sposób myślisz o ludziach innego pokroju niż ty, to jesteś ślepy od nienawiści. A najciekawsze, jaki jest efekt takiego otwartego podejścia do człowieka: Samarytanie przychodzą zaprosić Jezusa do miasta, wielu z nich się nawraca” (Krystyna Feldman, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Gość Niedzielny 9/2005, s. 11).
Samarytanka, której Jezus pokazał, jaką jest w rzeczywistości, postawiła i pozostawiła dzban, aby innych przyprowadzić do Niego: „Pójdźcie, zobaczcie człowieka, który mi powiedział wszystko, co uczyniłam: Czyż On nie jest Mesjaszem?”. Czyż i w naszych czasach ludzie, którzy mają wiarę, nie powinni tego i tamtego pozostawić, aby innych przyprowadzić do Chrystusa, jedynego Źródła wody żywej?
Zakończmy słowami refleksji i modlitwy: „O Źródło życia, Ty prosiłeś o wodę Samarytankę, gdy byłeś spragniony, i Ty obiecałeś wodę żywą w zamian za przemijającą; udziel i mnie, o Źródło Życia, świętego napoju duchowego; tego, który płynie z łona jak rzeka: Ducha, z którego tryska łaska w obfitości” (Nerses Sznorhali, XII w.).
ks. Jan Augustynowicz


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy









Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL