Wtorek, 26 Wrzenia 2023 Imieniny: Cypriana, Justyny, ucji

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
JESTEŚMY UZALEŻNIENI OD TAKICH WYZWAŃ
18-08-2016 11:34

W ubiegłym roku zdobyli strażackim Żukiem włoskie Alpy. Tegoroczna edycja Złombola ma zaprowadzić ich aż do Afryki. To nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę, że do stolicy Tunezji pojadą 20-letnim Lublinem II rocznik zwanym przez nich „Bączkiem”. Mowa o Pawle Przedpełskim, Michale Odolczyku i Justynie Kozakiewicz, czyli złombolowej ekipie z Teresina. W tym szaleńczym wyzwaniu wspiera ich, jako patron medialny, redakcja Expressu Sochaczewskiego.
Przypomnijmy, Złombol to ogólnopolska charytatywna impreza wyjazdowa, w której uczestniczą załogi poruszające się wyłącznie autami wyprodukowanymi w czasach PRL-u. Podczas tegorocznej edycji teresińską ekipę czeka dystans około 4,5 tys. km. Z Teresina wyjadą 24 września, oficjalny start w Katowicach nastąpi dzień później. Ma mecie w Tunezji mają zameldować się 1 października. Obecnie dopinają wszystko na „ostatni guzik”, mimo to udało nam się z nimi porozmawiać.

Jak przebiegają przygotowania do afrykańskiej eskapady?

Paweł Przedpełski: - Przygotowania nigdy się nie kończą, miesiąc temu odbyliśmy wyjazd testowy, lekko ponad tysiąc kilometrów po Polsce i Słowacji, gdzie „w praniu” wychodziły jeszcze rzeczy do zrobienia przy samochodzie. Organizacyjnie to Michał dopina na ostatni guzik kwestie noclegów, promów, trasy i ogólnie naszego przejazdu, a skoro robi to Michał to musi być dobrze (śmiech).

Michał Odolczyk: - Poza tym nadal pukamy do drzwi potencjalnych darczyńców, zwłaszcza teraz, kiedy za zebrane w zeszłym roku pieniądze dzieci z domów dziecka wyjeżdżają na wakacje, jeszcze bardziej chce nam się działać. Kiedy widzisz zdjęcie szczęśliwych dzieciaków, które pierwszy raz w życiu widzą morze, to daje Ci to energię do działania znacznie większą niż kubek mocnej kawy.

A czy samochód wymaga jakichś specjalnych modernizacji na taką podróż?

P.P.: - Tak naprawdę nie, bo w rajdzie bierze udział wiele załóg, które samochód przygotowują tylko pod kątem mechaniki. My jednak po doświadczeniach zebranych podczas poprzednich edycji wiemy, czego oczekujemy od auta, w którym spędzimy czternaście dni. Nasz lublin zwany „Bączkiem” przeszedł gruntowną zmianę wnętrza, szyberdach, siedzenia, które zamieniają się w łóżka dla trzech osób, siedzenia przednie, wiatraki solarne, instalacje elektryczne zarówno 24, jak i 230v, możliwość ładowania akumulatorów z gniazdka na kempingu, to tylko niektóre z modyfikacji. Lista jest długa i jest owocem naszych doświadczeń zebranych w latach poprzednich.

Na jakie największe trudności napotykacie, przygotowując się do wyjazdu?

M.O.: Trudności? Nie znamy takiego słowa (śmiech). Jakieś utrudnienia zawsze występują, ale nie jesteśmy ludźmi, którzy załamują ręce, bo coś poszło nie tak. Wszyscy wychodzimy z założenia, że lepiej czegoś spróbować i jeśli się nie uda, to wiedzieć, że to nie dla nas, niż nie próbować i do końca życia żałować, że nie podjęło się wyzwania.

Macie jakieś obawy, co do tegorocznej podróży?
Tunezja to dziś raczej bardziej ryzykowny kierunek niż turystyczny.
P.P.: - W dzisiejszych czasach każde wyjście z domu jest ryzykowne, ale nie może nas to blokować. Taki wyjazd to też jest przełamywanie własnych słabości, nikt z nas nie wie, jak będzie wyglądał nasz pobyt w Tunezji, ale nikt z nas nie patrzy na to w czarnych barwach. Po za tym nie robimy tego tylko dla siebie, to ryzyko podejmujemy też dla tych młodych ludzi, których los potraktował tak a nie inaczej, i spędzają swoje dzieciństwo w domach dziecka. Nasz strach przed nieznanym szybko znika, kiedy oglądamy ich zdjęcia z wakacji, czy czytamy listy z podziękowaniami za „najlepsze wakacje w życiu”. Co ważne, w tym roku można zakończyć rajd w Palermo i duża część załóg decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak to nie dla nas, jesteśmy uzależnieni od takich wyzwań i nie wyobrażamy sobie nie jechać do Afryki.

Z pewnością macie już gotowy plan na każdy dzień, możesz nam przybliżyć jego zakres?

P.P.: - Tak jak wspomniałem, organizacją przejazdu zajmuje się Michał, a plan gotowy był już kilka miesięcy temu. Trasa jest podzielona na odcinki, z czego najdłuższy to około 1,5 tysiąca kilometrów a odwiedzimy m.in. Rzym, Pompeje, Mesynę, Palermo, oczywiście Tunis i zapewne wiele innych miejsc mijanych po drodze, w których postanowimy się po prostu zatrzymać.

Przypomnijmy jeszcze, Złombol to impreza o charakterze charytatywnym, komu i w jaki sposób będziecie pomagać?

M.O.: - Tak, zbieramy pieniądze na dzieci z domów dziecka, część z zebranych pieniędzy przeznaczana jest na zakup sprzętu, takiego jak: telewizory, komputery, AGD itp., natomiast za resztę finansowane są wakacje dla podopiecznych.
Nie jesteście jedyną załogą z Teresina? Podobnie jak w roku ubiegłym roku towarzyszyć Wam będzie inny teresiński zespół?

P.P. - Na ten moment jesteśmy, bo załoga Czerwonego Wartburga z uwagi na pewne zmiany w ich życiu prywatnym nie jest jeszcze pewna, czy wystartuje i odkłada decyzję na ostatnią chwilę. Jest jeszcze załoga z Sochaczewa ze swoim żukiem, która z tego co wiem przygotowuje się do startu, za nich też trzymamy kciuki i z tego miejsca serdecznie ich pozdrawiamy.

W takim razie trzymamy kciuki i liczymy na obszerną relację ze Złombolu dla czytelników Expressu Sochaczewskiego, który jest Waszym patronem medialnym.

P.P. - Relacja oczywiście będzie, jest nam niezmiernie miło, że Express jest z nami, tym bardziej, że jest to ostatnia edycja rajdu i Złombol w tym roku przejdzie do historii, niemniej jednak proszę się nie martwić, bo powstają pomysły, o których nie śniło się nawet uczonym (śmiech), ale o tym po, mam nadzieję, szczęśliwym powrocie do kraju.

Rozmawiał: Marcin Odolczyk


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2023 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL