Poniedziałek, 16 Grudnia 2019 Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Zapomniana droga w Złotej
10-10-2014 20:13

Powiększ zdjęciePrzebudowa dróg na terenie gminy, była głównym tematem obrad sesji w gminie Rybno. Mieszkańcy wyrazili niezadowolenie z faktu, że jedna z dróg gminnych w miejscowości Złota, pomimo licznych ubytków, od wielu lat nie jest uwzględniana w projektach. Inne zdanie na ten temat ma wójt gminy.

Przebudowa dróg gminnych i powiatowych, to jedna z ważniejszych inwestycji realizowanych na terenie wiejskich gmin. Każdy chciałby mieszkać przy drogach asfaltowych pozbawionych ubytków. Niestety, budżety gmin są tak niskie, że tylko drogi wymagające pilnej przebudowy są modernizowane. Niektóre z nich muszą jeszcze poczekać. Tak, jak droga gminna we wsi Złota, w gminie Rybno.

Współpraca samorządów

W trakcie obrad sesji, zwołanej 29 września w gminie Rybno, Grzegorz Kropiak, wójt gminy, poinformował mieszkańców o planowanym remoncie dróg.
- Wkrótce mija termin składania wniosków do Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Mamy szansę uzyskać pięćdziesięcioprocentową dotację na przebudowę dróg. Postanowiliśmy, że zajmiemy się przebudową trasy autobusu szkolnego do Zespołu Szkół w Rybnie i Erminowie. Tylko projekty składane przez kilku partnerów, mogą ubiegać się o dofinansowanie. Doszliśmy więc do wniosku, że do współpracy włączymy gminę i powiat sochaczewski oraz gminę Młodzieszyn. Niestety, w Młodzieszynie nie podjęto z nami żadnej rozmowy, więc trzy samorządy będą wnioskować o jedną drogę. Mowa o drodze, która będzie prowadziła do gminy Młodzieszyn. Zaczniemy od Ćmiszewa przez Cypriany, potem zajmiemy się odcinkiem drogi obok państwa Orlińskich, prowadzącym do drogi powiatowej. Uwzględnimy także rozwidlenie w Zofiówce i odcinek przebiegający przez gminę Sochaczew do państwa Ryczulskich. Poszerzymy także odcinek w Nowej Wsi i skrzyżowanie w Karolkowie. Dalej trasa prowadzi na drogę powiatową do Antosina. W Małych i Dużych Wężykach też zrobimy element drogi. W Sarnowie wykonamy tylko kawałek drogi leszowej. Później przeskoczymy na drogę wojewódzką w Wężykach i do drogi w Helenowie. To jest trasa autobusu szkolnego - mówił wójt Kropiak.
Koszt inwestycji wynosi około 4,5 mln złotych.
- Chcemy też oświetlić skrzyżowania i przejścia. Ważne jest to, że ta droga w świetle dróg krajowych stanowi uzupełnienie. Będziemy starać się, by wniosek znalazł się na liście rankingowej do dofinansowania – zapewnia Grzegorz Kropiak.

Nie łączy się

Mieszkańcy wyrazili niezadowolenie z faktu, że potrzebująca pilnego remontu droga gminna we wsi Złota nie została uwzględniona we wniosku.
- Chciałabym zauważyć, że po drodze gminnej w Złotej też jeździ autobus szkolny. I droga ta nie wygląda dobrze. Ciągle jesteśmy pomijani. Ile jeszcze będziemy czekać na to, aż gmina zainteresuje się tą drogą? – pytała wzburzona mieszkanka Złotej.
Wójt jednak ma inne zdanie na ten temat.
- To nie jest tak, że zapomnieliśmy o tej drodze. Przecież zrobiliśmy tam trzy odcinki. Nie da się wszystkiego zrobić w jednej wsi. Droga w Złotej nie została wpisana do wniosku, ponieważ nie łączy się w żaden sposób z tymi odcinkami, które wymieniłem. Złożymy wniosek w przyszłym roku na jej remont. Póki co, brakuje nam środków finansowych – tłumaczył Grzegorz Kropiak.
Informacja wójta nie przekonała mieszkanki gminy.
- Robi się drogi, które tak naprawdę mogłyby poczekać. Dlaczego jest tak, że jedna część gminy jest uwzględniania, a druga pomijana? Czy tylko dlatego, że Złota to ostatnia wieś w gminie? – dociekała kobieta.
Do dyskusji dołączył inny mieszkaniec wsi: - Tam są dziury, które sami zasypujemy. Ile jeszcze tak będziemy robić?
Niestety, mimo najszczerszych chęci gminy, w tym roku droga w Złotej nie zostanie przebudowana.
- Zostawmy tę decyzję radnym. To oni decydują, która droga jest ważniejsza. W naszej gminie jest 157 kilometrów dróg. Niektóre muszą zaczekać na remont. Potrzebne są środki. Teraz staramy się budować szersze drogi o solidnej podbudowie. Obiecałem, że zajmiemy się tym w przyszłym roku i słowa dotrzymam - podsumował Grzegorz Kropiak.
Dyskusję przerwała Henryka Jędrzejczak, przewodnicząca rady gminy. Ustalono, że droga w Złotej zostanie przebudowana w przyszłym roku. Mieszkańcy zmuszeni są uzbroić się w cierpliwość.
Milena Znamirowska
Fot. Milena Znamirowska


(0 głosów)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2019 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL