Poniedziałek, 16 Grudnia 2019 Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Wkrótce Rybno będzie skanalizowane
22-08-2014 16:45

Powiększ zdjęcieDwa lata temu rozpoczęły się prace związane z budową oczyszczalni ścieków w gminie Rybno. To jedna z ważniejszych inwestycji w gminie, finansowana ze środków unijnych. Pozyskana dotacja to 4 miliony złotych. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w październiku.

Rybnowska gmina w 2008 roku złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego, dotyczący budowy oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Początkowo nie zyskał on akceptacji i znalazł się na liście rezerwowej.
Złożono go zatem powtórnie, wzbogacając o pomysł wybudowania kanalizacji. Przyniosło to skutek. W 2012 roku gmina otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej. Wniosek opiewał na kwotę 7 milionów, z czego 4 miliony to dotacja z PROW. Inwestycja rozłożona została na trzy lata, a jej realizacja przewidziana jest w październiku.

Własność gminy

Podczas obrad sesji, zwołanej 4 sierpnia, Grzegorz Kropiak - wójt gminy, poinformował, że pierwszy etap prac związanych z budową oczyszczalni ścieków, dobiegł końca. 1 sierpnia nowa oczyszczalnia została oddana do użytkowania.
- Obiekt został przekazany gminie Rybno. Od teraz to gmina jest właścicielem oczyszczalni. Ma teraz w obowiązku ją utrzymać i odpłatnie odbierać ścieki. Pragnę poinformować, że jeden transport ścieków kosztuje 54 złotych brutto. Wykonane zostaną również przyłącza kanalizacyjne, ale warunki podamy wtedy, gdy będziemy przeprowadzać inwentaryzację powykonawczą sieci kanalizacyjnej. Od 4 sierpnia odbiór ścieków funkcjonuje dla całej społeczności gminy Rybno. Jest to dla nas najbardziej pożądana inwestycja. Do tej pory mieszkańcy płacili ponad 100 złotych za beczkę. Teraz to się zmieni – tłumaczył wójt.
Zaletą oczyszczalni jest to, że jest oczyszczalnią modułową. Oznacza to, że będzie można zwiększać jej przepustowość w zależności od zapotrzebowania mieszkańców gminy.

Na wykończeniu

Budowa oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej, została rozłożona na trzy lata. Oczyszczalnia będzie obsługiwała najbardziej zaludnioną część Rybna. Jej podstawowe zadanie, to obsługa ścieków dowożonych z terenu gminy. Obiekt został już ogrodzony. W planach przewidziana jest jeszcze budowa monitoringu.
- Na stacjach mamy już monitoring. Ja, podobnie jak konserwatorzy, dostaję smsy o ewentualnych awariach. Przewidujemy jeszcze opcję podglądu przez Internet. Założyliśmy również monitoring wizyjny, aby chronić obiekt przed nieproszonymi gośćmi - komentuje wójt.
Nowa oczyszczalnia jest podłączona pod kanalizację, której budowa jeszcze nie została sfinalizowana.
- Wkrótce zostanie ukończona budowa pierwszej nitki kanalizacyjnej – deklaruje wójt.
Milena Znamirowska
Fot. Agnieszka Kosiorek


(0 głosów)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2019 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL