Czwartek, 4 Czerwca 2020 Imieniny: Christy, Helgi, Karola

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Jak obrotni biznesmeni wyciągali pieniądze z miejskiej spółki
10-05-2012 08:07

Powiksz zdjcieProkuratura Rejonowa w Sochaczewie sprawdza, jak wysokie straty poniosła miejska spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji, płacąc za niewykonane na jej rzecz usługi. Według naszych informacji, w ten sposób z kasy ZWiK mogły wypłynąć steki tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu do Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Sochaczewie. Stwierdzono w nim, że przy rozstrzyganiu przetargów oraz podpisywaniu umów z firmami zewnętrznymi, m.in. zajmującymi się doradztwem finansowym, mogło dojść do złamania prawa.
Z naszych informacji wynika, że prokuratorzy - po zapoznaniu się z dokumentami, które były załączone do zawiadomienia oraz po przesłuchaniu m.in. Marka Pokory, byłego prezesa ZWiK - zdecydowali się na kontynuowanie śledztwa. Jest ono prowadzone w kierunku poświadczenia nieprawdy w dokumentach Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Prawdopodobnie spółka płaciła za usługi, które faktycznie nie były wykonywane.

Fikcyjne usługi

Według naszych informacji, śledztwo skupiło się na dwóch wątkach. Co ciekawe, o nieprawidłowościach, którymi zajmuje się teraz prokuratura, Express informował już wielokrotnie. Pierwszy wątek śledztwa dotyczy firmy doradczej, która pomagała zakładowi w kwestiach finansowych, m.in. przy wypuszczaniu pierwszych obligacji ZWiK. To dzięki nim spółka mogła sfinansować budowę części kanalizacji sanitarnej po 2009 r.
W tym wątku pojawia się nazwisko Artura Ż. Według naszych informacji firma doradcza, której współpracownikiem był m.in. Artur Ż., otrzymywała z kasy miejskiej spółki setki tysięcy złotych, z których część miała być rzekomo wypłacana za usługi, które nie były wykonywane. Natomiast sam Artur Ż. otrzymywał wysokie premie za rzekomo wykonane prace na rzecz miejskiej spółki.

Ustawianie przetargów?

Kolejnym wątkiem jest sprawa przetargów na rozbudowę miejskiej oczyszczalni w Trojanowie. Tu także prokuratura zajmuje się wątkiem, który był przez nas poruszany. Przypomnijmy, że przetarg wygrała firma, która złożyła najdroższą ofertę. Miała ona jakoby również domagać się dodatkowych środków na dokończenie inwestycji.
Także podczas wykonywania tej inwestycji doszło do szeregu nieprawidłowości, polegających na płaceniu za usługi, które nie były wykonywane. Według naszych informacji chodzi o wypłacanie pieniędzy z tytułu nadzoru nad inwestycją. Osoby, które miały to robić, nie pojawiały się na budowie - a mimo to wystawiały spółce faktury za rzekomo wykonywane prace. W ten sposób z kasy ZWiK mogło wypłynąć kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Usuwanie prezesa

Dodajmy, że w wyniku działań podjętych przez prokuraturę, jak i informacji na ten temat zamieszczonych w Expressie Sochaczewskim, Rada Nadzorcza sochaczewskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zawiesiła w obowiązkach Marka Pokorę, członka zarządu spółki, byłego prezesa spółki, za którego szefowania Zakładem miało dojść do opisanych przez nas nieprawidłowości.
Nadal jednak pełni on funkcję pełnomocnika ds. Realizacji Projektu /MAO/ „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej miasta Sochaczew - Etap I”, czyli rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Sochaczewie”.
Jerzy Szostak


(5 gosw)
  
komentarze (3)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Nocul
Nocul
Powiksz zdjcieImi: Pablo
Nazwisko: Neruda
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: 29
Miejscowo: Sochaczew
Zarejestrowany:
31-01-2012 16:27
O mnie: Nic nie powiem, bo jestem inwigilowany. Ale pozdrawiam wszystkich ziomali.
Napisanych komentarzy: 209
 napisa(a):
2012-05-12 16:29:01
Musisz siedzieć w tym bagnie skoro tak piszesz.

goscA
goscA
Powiksz zdjcieImi: A
Nazwisko: Anioł
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: --
Miejscowo: niebo
Zarejestrowany:
03-04-2012 19:10
O mnie: A
Napisanych komentarzy: 8
 napisa(a):
2012-05-12 15:54:39
Czy wy myślicie ,że nowe władze są inne przecież ten obecny koleś mści się na poprzednim i sam kręci niezłe lody w ukryciu stronniczej prasy . w następnej kadencji będziemy ścigać obecny Zarząd za przekręty , to jest pewnik .

BDS
BDS
Powiksz zdjcieImi: N
Nazwisko: N
Strona www: brak
Gadu-Gadu: brak
Wiek: 45
Miejscowo: Sochaczew
Zarejestrowany:
01-07-2011 18:24
O mnie: nie chce mi się pisać
Napisanych komentarzy: 184
 napisa(a):
2012-05-10 17:04:48
Jakie miasto, takie władze i tacy "biznesmeni".

Reklamy

Copyright © 2006 - 2020 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL