Poniedziaek, 21 Wrzenia 2020 Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyca

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
„Trzeźwy poranek” na sochaczewskich drogach naprawdę okazał się trzeźwy
24-11-2011 16:00

Powiksz zdjciePrawie 2 tysiące kierowców skontrolowali sochaczewscy policjanci w trakcie dwóch akcji „Trzeźwy poranek”. Wyniki były zaskakujące. I to pozytywnie zaskakujące. Tylko dwie osoby kierowały samochodami po pijanemu! Czyżby kierowcy nareszcie poszli po rozum do głowy?

Akcję „Trzeźwy poranek” policja organizuje najczęściej po weekendzie, albo po jakichś świętach, gdy jest prawdopodobne, że kierowcy mogą być „wczorajsi”. – Chodzi o to, aby wyeliminować z ruchu tych kierowców, którzy pili alkohol poprzedniego dnia wieczorem, do rana jeszcze zupełnie nie wytrzeźwieli, a jednak wsiedli za kierownicę samochodu, aby np. jechać do pracy – tłumaczy komisarz Paweł Dubielecki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

W drodze na cmentarze

Pierwszy „Trzeźwy poranek” sochaczewska drogówka zorganizowała 31 października, w trakcie trwania długiego weekendu przy okazji tegorocznego dnia Wszystkich Świętych. Od godz. 5 rano do południa na drogach powiatu stanęły patrole, uzbrojone w urządzenia do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. – W punktach kontrolno – blokadowych zatrzymywaliśmy sto procent przejeżdżających kierowców – relacjonuje komisarz Dubielecki. – Co godzinę lub dwie zmienialiśmy miejsce kontroli. Wybieraliśmy miejsca, gdzie jest duży ruch, albo takie, w których raczej nie spodziewano się policji.
W trakcie tej akcji skontrolowanych zostało 777 kierowców. Wszyscy byli trzeźwi!

Dwóch na tysiąc

„Trzeźwy poranek” został powtórzony 14 listopada. To był poniedziałek po kolejnym długim weekendzie, z okazji Święta Niepodległości. Tym razem policjanci skontrolowali 1001 kierowców. Zatrzymali tylko dwie osoby, u których alkomaty wykazały obecność alkoholu. Jeden z nich to był... kierowca tira, który wydmuchał około 1,5 promila. – Miał pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie – opowiadają policjanci. – Tłumaczył, że napił się wina na postoju, podczas rozładunku, żalił się, że zwolnią go z pracy, a zostało mu tylko dwa lata do emerytury.
Czy takie dobre wyniki świadczą o tym, że polscy kierowcy wreszcie poszli po rozum do głowy? – Może pomogły apele w mediach, albo ostrzeżenia o wzmożonych policyjnych kontrolach – zastanawia się Paweł Dubielecki. – Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby okazało się jednak, że to trwały trend wśród naszych kierowców.

Najważniejsze to reagować

Statystyki pokazują, że policja zatrzymuje coraz więcej nietrzeźwych za kierownicą. Przez 10 miesięcy tego roku w powiecie sochaczewskim zatrzymano 347 pijanych kierowców i rowerzystów. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 259. Ale na statystyki można patrzeć różnie. Bo albo pijaków jeździ więcej, albo po prostu policjanci częściej ich zatrzymują i coraz skuteczniej eliminują z dróg. Co ważne, wzrasta też świadomość społeczna. Ludzie reagują, gdy widzą pijanego kierowcę. Tak było np. 20 listopada, gdy dyżurny sochaczewskiej komendy odebrał zgłoszenie od mężczyzny, który twierdził, że w Kromnowie nietrzeźwy kierowca fiata cinquecento wjechał do przydrożnego rowu. Faktycznie, gdy policjanci dojechali na miejsce i przebadali kierowcę cinquecento, okazało się, że mężczyzna ma prawie 3 promile alkoholu!

Monika Wojniak


(0 gosw)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opini

Pseudonim:
Zarejestruj si tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj si z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2020 Milenium Media


WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL WKRÓTCE NOWE OBLICZE PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL